top of page
Marka ve Pazarlama Yönetimi Makaleler

Marka ve Pazarlama Yönetimi

MARKA YÖNETİMİNDE İÇERİK PAZARLAMASININ ÖNEMİ

İstatistiki rakamlar, 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet, 4 milyara yakınının da mobil internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor. 82 milyon nüfusu olan ülkemizdeyse, 62 milyonun üzerinde olan internet kullanıcılarının üçte birini Z kuşağı oluşturuyor.. 

PROAKTİF PAZARLAMA STRATEJİSİ

Proaktif pazarlama, araştırma yapılarak, verilerin analizi, senaryolar eşliğinde pazarlama planının hazırlanmasıdır. Pazarlama yönetiminin proaktif olması, markanın gelişen olaylar karşısında seçeneklere sahip olmasını, risk analizi yaparak uyum sağlamasına yardımcı olur.. 

MARKA YÖNETİMİNDE ÇEŞİTLİLİK VE KAPSAYICILIK

Renkler yaratıcılığı geliştirirken, sınırsız düşüncenin de kapısını açar. Çeşitliliğin olmadığı bir toplumda yaratıcılığın gelişmesi pek mümkün değildir. Renkli kişiliğe sahip olarak adlandırdığımız insanların, aynı zamanda, özgün ve yaratıcı işlere imza attıklarına şahit oluyoruz..

MARKA YÖNETİMİNDE İNOVASYON

10 sene önce, tüm yöneticiler toplantı masasının etrafında oturmuş, mevcut rakiplerin piyasada nasıl öne çıktığını ve şirketin hangi adımları atabileceğini konuşuyordunuz. Aradan 10 yıl geçti, teknoloji ilerledi, rakipler çoğaldı..

COVID-19'UN PAZARLAMA DÜNYASINA ETKİSİ

Covid-19 salgınında karantinada geçirdiğimiz ayları geride bırakırken, normalleşme sürecine bu ay başlıyoruz. 2021’e kadar devam etmesi öngörülen bu süreçte, işletmeler varlıklarına devam edebilmek için daha çok çalışacaklar..

E-TİCARET

BİZ BİZE
E-TİCARET

Teknolojinin evrimi ve 5G geçiş sürecinin heyecanıyla 2020’yi karşılarken, 2019’un son ayında Çin’in Wuhan şehrinde kendini göstermeye başlayan Covid-19 salgınının kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alacağından habersizdik.. 

PANDEMİ SÜRECİNDE MARKA YÖNETİMİ

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve 2020 yılında dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü, geçtiğimiz ay pandemi olarak ilan edildi. Salgınla mücadele eden dünya ülkeleri, bilinmeyeni anlamaya, ve virüsün çaresini bulmaya çalışıyorlar.

MARKA YÖNETİMİNDE ŞEFFAFLIK ÖN PLANDA

Dünya sürekli yenileniyor, gelişiyor. Baskıcı, otoriter, dikey yönetimlerin sürdürülebilir olmadığı bu çağda, markalar da müşterisinin taleplerini dinleyen, uygulayan ve dünyanın daha iyi bir yer olması için çabalayan bir marka olma öneminin bilincine vararak, değişmeye, yenilenmeye başladılar.  

MARKA İLETİŞİMİNDE DİJİTAL ETKİ

Teknolojinin baş döndürücü hızıyla birlikte, düşünce ve iş yapış şekilleri de hızlı bir değişim sürecinin içerisine girdi. Dijital çağ olarak tanımladığımız bu değişimle birlikte, dünyanın farklı bir yere doğru gittiğini görüyor ve dijital dünya düzenini anlamaya çalışıyoruz.

DİJİTAL REKLAMCILIKTA SIFIR POZİSYON AVANTAJI

2020 yılında dünya genelinde dijital reklam harcamalarının 1 trilyon doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Ülkemizdeyse dijital reklam harcamaları her geçen yıl %20’ye yakın büyümeyle artarak devam ediyor. İstatistiklerden yola çıkarak, dünyada dijital reklam harcamalarının tüm mecraların önünde yer aldığını görüyoruz.

DİJİTAL PAZARLAMANIN YILDIZI: VİDEO PAZARLAMA

İşletmeler, son 20 yıl süresince dijital dünyada yerini alarak, dijital varlıklarını inşa ettiler. Arama motorlarında üst sırada yer almak için anahtar kelimelere odaklanarak internet sitelerini düzenlediler. Ürün ve hizmetlerini tanıtmak için metin, görsel reklamlar kullanarak, müşterilerine ulaşmaya çalıştılar.

omni channel

ÇOK KANALLI PAZARLAMANIN ÖNEMİ 

Dijital dönüşümle birlikte, mağazalarını internete taşıyan markalar, e-ticaret sitelerine ve mobil uygulamalara yatırımlarını artırdılar. Müşteriye ulaşılan kanal çeşitliliğinin artmasıyla birlikte, fiziksel mağaza, e-ticaret sitesi ve mobil uygulama arasında bütünlük sağlanması olarak tanımladığımız Omni-Channel’ın önemi gittikçe artıyor.

dijital pazarlama

2020 DİJİTAL PAZARLAMA TRENDLERİ

Markaların,  tüketicilerine ulaşmak,  marka bilinirliğini artırmak, pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek ve müşteri ilişkilerini sürdürülebilir kılmak için kullandıkları dijital pazarlamanın 2020 trendlerinde, kişiye özel deneyimler, ulaşılabilirlik, hedefe odaklı kampanyalar ön plana çıkıyor..

dijital economi

DİJİTAL EKONOMİDE TÜKETİCİ DAVRANIŞLARI

Dijital dönüşüme yatırım yapan işletmeler, bugünün ve yarının dünyasında varlıklarını sürdürmek adına önemli bir adım atıyorlar. İletişimin kolaylaştığı dijital dünya rekabeti artırırken, teknolojinin sağladığı zaman ve hız avantajıyla birlikte, yaratıcı, farklı ve ilham veren markalara ve insanlara ihtiyaç duyuluyor..

pazarlama planı

PAZARLAMA PLANINDA MEVCUT DURUM ANALİZİ

Markalar kitlelerine ulaşmak üzere her yıl pazarlama planlarını titizlikle hazırlıyor ve pazarlama bütçesini oluşturuyorlar. Etkin bir pazarlama planı hazırlamak, markanın hedeflerine ulaşmasını sağlamanın yanı sıra, bütçesinde tasarruf etmesine de yardımcı olur ve bunun için ilk adım mevcut durum analizidir..

marka değeri

MARKA DEĞERİ NASIL ARTIRILIR?

Interbrand’in 20 yıldır her yıl açıkladığı dünyanın en değerli markaları sıralamasında henüz ülkemiz markası göremiyoruz. Ülkemiz markaların yaşadığı zorlukları anlamak ve çözüm yolları bulmak gerekiyor. Markayla ilgili yığınlarca çalışmanın yapıldığı ülke markalarının global arenada da kendini göstermesi gerekir.

pazar araştırması

GLOBAL PAZAR ARAŞTIRMA KAYNAKLARI

Stratejik karar vermek ve doğru pazarları hedefleyebilmek için pazar araştırması yapmak gerekiyor. İhracatçılara yardımcı olacak birçok ücretsiz başvuru kaynağı mevcut. Yurt içinde kabul görmüş bir ürün ya da hizmeti, küresel pazarda potansiyel müşterisiyle buluşturmak, global bir marka olmak için gerekli bir disiplindir.. 

dünyanın en iyi markaları

2019'UN EN DEĞERLİ MARKALARI

İnterbrand 2019’un en değerli global markalarını açıkladı. Geçen sene olduğu gibi bu yıl da ilk üçü teknoloji markalarının oluşturduğu listede, %9 değer artışıyla Apple birinci sıradaki yerini korumaya devam etti. 2012’de %129 değer kazanarak sekizinci sıradan ikinci sıraya yükselen marka, 2013’te birincilik koltuğuna yerleşmişti.. 

kobi markaları

KOBİ MARKALARININ DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ

Dijital çağda yer alma için gerekli olan özellikler, dijitalin sunduğu araçlara hakimiyet, sürekli yenilenme kabiliyeti, dijital okuryazarlık ve derin öğrenmeyle müşteri ayak izini takip etmek ve marka iş yapış şekillerini dönüştürerek dijitale uyum sağlamaktır..

e-ihracat

E-İHRACAT KOBİ'LER İÇİN ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL

E-Ticaret'in sınır ötesine taşınması yani E-İhracat ülkemiz markalarının son yıllarda odağında bulunuyor. E-İhracat, zaman ve maliyet avantajı, belirli bir kilograma kadar herhangi bir vergi ödemesi olmadan ürünün posta veya kargoyla ulaştırılması avantajlarıyla öne çıkıyor..

Endüstri4.0

2020 TEKNOLOJİ EVRİMİNE DOĞRU

1950-1970 arasında başlayan Dijital Devrim’le birlikte mekanik ve analogdan dijital dönüşüme doğru yol almaya başlayan Dünya'nın iletişim dili de değişerek Bilgi Çağı başladı. 21.’inci yüzyılla birlikte bilgi artık dijitale entegre olarak hızla gelişmeye devam etti..

yeni nesil liderlik

YENİ NESİL LİDERLİĞİN DENKLEMİ

İnsan, gören, duyan, dokunan, sorgulayan bir varlık ve artık daha çok görüyor, okuyor, gördüklerini, okuduklarını sorguluyor, değerlendiriyor ve tüm bunları içselleştirerek kendi bireysel kararını veriyor. Sosyal medyanın her ne kadar manipülasyona açık bir yanı..

deneyimsel pazarlama

DENEYİMSEL PAZARLAMA NEDİR?

Gelişen teknoloji birçok kolaylığı sunmakla birlikte, farkındalık düzeyinin de artmasına olanak sağlıyor. Artık daha çabuk iletişime geçiyor, daha çok görüyor, daha çok okuyor ve biliyoruz. Tüm bu gelişim ve değişime ayak uydurmayı başaran markalar da..

thinksmall

BAŞARILI BİR PAZARLAMA KAMPANYASI İÇİN 5 ADIM 

Başarılı kampanyalar, üzerinden uzun yıllar geçse de konuşulmaya devam ederler. Onlar, eşsiz söylemlerin ve hikayelerin yaratıcıları tarafından geliştirilmiştir.İşini aşkla yapan, kampanya hikayesini yazacağı ürünü içselleştiren yaratıcı yazarlar..

youtube pazarlaması

BİR MARKA
HİKAYESİ

Markanın hikayesi PayPal ile başlıyor. Elon Musk’ın kurucusu olduğu PayPal’da bilgisayar mühendisi ve tasarımcı olarak çalışan 3 genç kendi videolarını arkadaşlarıyla paylaşmak isterken, video formatının uygun olmaması..

girisimci

SİZ HANGİ TİP GİRİŞİMCİSİNİZ?

Birçoğumuzun hayranlıkla takip ettiği büyük markaların bile yola çıkış hikayelerinin aktörü girİşimcilerinin bir marka yaratmak üzere işe başladığını düşünenlerden değilim. Her birinin hikayesini ayrı ayrı incelersek,.

dijital tüketici

DİJİTAL TÜKETİCİ NE İSTER?

Pazarlama dünyası tuhaf bir yerdir. Bu dünya, hedef kitlelere ulaşmak için, çizgi üstü, çizgi altı, geleneksel, dijital, online, çevrimiçi, çevrimdışı, multi-channel gibi çeşitli başlıklarla süslenmiş kanallar ve bu kanalları kullanarak..

perakende pazarlama yönetimi

PERAKENDE: E-TİCARETİN LOKOMOTİFİ 

Hızla değişen tüketici alışveriş alışkanlıklarını ölçümleyen dijital marka metrikleri ile artık hedefe nokta atışı yapabiliyoruz. 10 yıl öncesinde geleneksel medya kullanarak yapılan kampanyalar sonrası tüketicinin eyleme geçmesini beklemek adeta nasip kısmet işiydi..

marka aşkı

MARKALAR
AŞKLA BÜYÜR

Sevgililer gününde aşıkların alışveriş telaşı devam ederken, markalardan ve marka aşkından bahsetmek istiyorum. Aşkın devam etmesi ve sürdürülebilir olması için nasıl emek vermek gerekiyorsa, markaların da sürdürülebilir başarılar elde etmesi için emek verilmesi ve aşkla beslenmesi gerekiyor..

E-Ticaret

E-TİCARETTE TÜRK MARKALARI

Bundan 10 sene önce, alışverişlerimizi internetin ulaştığı her yerden yapabileceğimizi söyleseler sanırım çok da inanmazdık. Son 6 yılda tüm alışkanlıklarımızı değiştiren yeni nesil .com e-ticaret sitelerinin başarılarını izlerken, bir yandan da, e-dönüşüm süreçlerini başarı ile tamamlayan..

pazarlama trendleri

2019'DA NEDENLERE ODAKLI PAZARLAMA 

İnsanoğlu var olduğu sürece her koşula alışma ve mücadele etme dürtüsünün de devam edeceğine inanıyorum. Her koşulda yenilikler olacak, üretim ve tüketim devam edecektir. Çünkü insan olmanın gereği yaşamak ve yaşatmaktır..

think_difrent

2018'İN EN DEĞERLİ MARKASI

Bu yazımda, müşterilerin ne istediğini bildiği ve kişisel markasını oluşturduğu çağımızda, işletmelerin büyümesi için marka olmanın ne kadar önemli olduğundan hareketle, son 6 yıldır en değerli marka olarak listenin başında yer alan Apple’ı..

dijitalpazarlama

DUYGU EKONOMİSİ YARATAN PAZARLAMA 

Günümüz pazarlamacıları dikkat çekmek yerine müşterileriyle duygusal bağ yaratma amacıyla hareket etmeyi tercih ediyor. Mutluluk vermenin ve insanların kalbini kazanmanın öneminin farkında olan..

10 Adımda İhracat

10 ADIMDA İHRACAT

İhracat, iç pazarda kabul görmüş bir markanın (dışarı çıktığınızda müşteri sizden bu referansı isteyecek ve rekabet gücünüz artacaktır) ürünlerini global pazarlara sunmak için, işletme altyapısını oluşturarak, hedefler belirlediği ve global pazarlara giriş stratejisini adım adım..

Pazarlama 4E

PAZARLAMA 4E

Gelişen teknoloji birçok kolaylığı sunmakla birlikte, farkındalık düzeyinin gelişmesine de olanak sağlıyor. Artık daha çabuk iletişime geçiyor, daha çok görüyor, daha çok okuyor ve haberdar oluyoruz. Tüm bu gelişim ve değişime ayak uyduran yenilikçi markaların..

Yapay Zeka

YAPAY ZEKA VE İNSAN

Teknolojinin baş döndürücü hızı bizi de ona ayak uydurmak için çok daha hızlı ve 24 saate sığamaz hale getirdi. Yapay zekayı takip edebilmek için yürümüyor adeta koşuyoruz. Artık şirketler, çalışanlarının daha sağlıklı ve güvenli bir ortamda..

değerli markanın 5 özelliği

DEĞERLİ BİR MARKANIN 5 ÖZELLİĞİ  

Günümüzde marka olmak belki tüm zamanlardan daha önemli ve üzerinde sürekli araştırma yapılan, kitaplar yazılan, yeni uygulamalarla geliştirilen bir süreç. Artık sadece bir logo ve kurumsal kimlik oluşturmanın marka yaratmak olmadığını biliyoruz..

girişimcilik makale

25 YAŞINDA GİRİŞİMCİ OL MA !    

Gelişen teknoloji ile birlikte gençler lise ve üniversite sıralarında girişimci olma hayalleri kuruyor, dünya üzerindeki başarı örneklerini kendilerine idol olarak alıyorlar. Bir e-ticaret sitem olsun, internet üzerinde satış yapayım..Gençleri daha iş hayatı nedir bilmeden..

markalaşma hataları

MARKALAŞMA
HATALARI    

Markalaşma için doğru başlangıcın önemi malum. Ancak, bazı markalar, şahane başlangıç yapmalarına rağmen, bu güzel başlangıcın devamını getirmediği,  disiplinsizlik, istikrarsızlık ve vaadinin arkasında durmaması sebepleri ile yoldan çıkarlar..

omnichannel

ÇOK KANALLI PAZARLAMA 

Fiziksel mağaza, e-ticaret sitesi ve mobil uygulama arasında bütünlük sağlanarak, sosyal medyayla birlikte tüm kanalların çoklu etkileşimle yönetilmesi ve tüketicilere iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmayı amaçlayan çok kanallı pazarlamayı omni-channel olarak adlandırıyoruz..

dijital pazarlama

2018’DE TEK YOL DİJİTAL!    

Dijital teknoloji ile birlikte gelişen ve yenilenen pazarlama araçlarında öne çıkmak ve marka bilinirliğini artırmak isteyen markalar için 2018 pazarlama trendleri neler olacak? Dijital teknolojiye ayak uydurmanın gereklilik olduğu..

markanın ilk beş saniyesi

MARKANIN İLK 5 SANİYESİ

İletişim, söylemek istediğini söyleyebilme sanatı. Dış dünyaya kendimizi anlatmak için iletişim kuruyoruz. Bazen tek bir kelime, ya da tek bir bakış kendimizi yanlış ifade etmemize sebep olabiliyor. Doğru algı için kendimizi..

marka hikayesi

MARKAMIN BİR
HİKAYESİ VAR

Hepimizin hayatı bir hikayeden ibaret. Doğuyoruz, büyüyoruz, gelişiyoruz ve bir son ile hayata veda ediyoruz. Resmin bütününe baktığımızda tek bir hayat, yaşam hikayesi..

marka yönetimi

DUYGU ODAKLI
​MARKALAR MARKALAŞIR

Bu ay ki yazımda, günümüzde, gerek iş, gerekse özel hayatımızda yaşadığımız her durumda olduğu gibi, marka olmak için de hedef kitlenin duygularına hitap etmenin ne kadar  önemli olduğundan bahsetmek istiyorum...

marka CEO olmak

MARKA CEO
OLMANIN ŞİFRESİ

​Onlar şirketlerin üst katlarında zorluğu ve yalnızlığı yaşayan, gelişim ve bilgi açlığını ömür boyu performansa çeviren, itibar sıralamasının üst segmentinde yer alan marka CEO’lar.. 

Kriz döneminde marka yönetimi

KRİZ DÖNEMİNDE MARKA YÖNETİMİ

Faiz oranlarının yükselmesi, enflasyon, ekonominin temel parametrelerindeki değişim, doların yükselme eğilimi, global parametreler, piyasalarda gerginliğe sebep olmakta, firmaların yatırımlarında çekimser davranmaları..

Marka Olmak

BASİT, DUYGUSAL, 
​MARKA

İşinizin bir adı, logosu ve görseli var. Peki markası var mı? Marka olmak, sunduğunuz hizmetin veya ürünün nasıl göründüğü değil, sizi rakiplerinizden farklı kılacak hislerinin olması ve bu yanı ile potansiyel müşterilerinizin sadık müşterileriniz..

Marka Aşkı

BEN MARKAMA RESMEN AŞIĞIM

Markalarına sahip çıkanlar, o fikrin yaratıcıları, onun için çalışanlar, marka elçileri, “Ben markama resmen aşığım” diyenler, bu yazım sizlere, benim markam bir tanecik diyenlere. Bir gece yattınız, ertesi gün  aklınıza o fikir geldi, o eşsiz fikir... 

mobil pazarlama

2017’DE MOBİL PAZARLAMA

Pazarlama, akademik olarak, hangi ürünlerin veya hizmetlerin, hangi fiyatlar ile nerede ve nasıl satışa sunulacağının belirlenme süreci olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde, her yeni gün gelişen teknolojiler ile pazarlamanın kapsamı da değişti... 

360 derece pazarlama

360 DERECE PAZARLAMA

Bundan on yıl önce, product (ürün), price (fiyat), promotion (tanıtım), place (yer) olarak şekillenen pazarlamanın 4p’si ile hedef kitlenin belirlenerek, tanıtıma yönelik outdoor aktiviteler, lansmanlar, ilanlar, tv, radyo reklamları, müşteri ziyaretleri..

dijital iletişim

PLAZA OUT MOBILE IN
​DİJİTAL İLETİŞİM

İstatistikler yıllardır iletişim için kullandığımız geleneksel medyanın yerini hızla dijital medyaya bıraktığını net olarak bize gösteriyor. Milenyum ile hızla adapte olduğumuz ileri teknoloji ve internet dünyası, artık iletişimin yegane aracı olan..

gayrimenkul sektöründe marka olmak

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE MARKA

Marka, tüketicisinin ona sahip olmak için bir bedel ödemeye ikna olduğu değerdir. Tüketicisine avantajlar sunmayan, rakipleri ile kıyaslandığında farklı yönleri ile öne çıkmayan, pazarda adından söz ettirmeyen markalar sadece birer metadır ve piyasanın belirlediği kurallara uymak mecburiyetindedir..

marka detoksu

MARKA
DETOKSU

Hepimiz, yaş aldıkça, kendimizi yenileme ihtiyacı görüyoruz. Yeni bir tarz, yeni bir görünüm, fazlalıklardan arınma, vücudumuzu arındırma ve yeni bir canlılık kazandırmak istiyoruz. Markaların da, yaş aldıkça, eski söylemlerini yenileme, yeni, canlı bir görünüm kazanmak için detoksa ihtiyaçları var..

hangi markalardan hoşlanırız

HANGİ MARKALARDAN HOŞLANIRIZ?

Moliere’in “En çok kendimize benzettiğimiz insanlardan hoşlanırız” sözünü markalara uyarlayarak, hedef kitlemize en çok benzeyen marka kişiliği yaratmak için sihirli bir formül yaratabiliriz. Hedef kitlemizin davranışlarını gözlemleyerek bir marka kişiliği oluşturur, örneğin, içine bir tutam sihirbaz..

Evolution-of-Humans-An-Ongoing-Process_e

DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜN
MESAJI VAR

Ülkemizin 4G’ye geçiş sürecinde, internete ulaşımın daha da hızlanacağının konuşulduğu bugünler, dijital dünyanın etkin kullanımının ne kadar önemli olduğunu gösterirken, artık, tüm markaların dijital dönüşüme ayak uydurması, uyum sağlaması bir fantazi değil zorunluluk..

m ticaret

ALIŞVERİŞİN EVRİMİ
"M-TİCARET"   

​Elimizde bozuk paralar ile mahallenin bakkalına gittiğimiz günlerden, süpermarketlere, hipermarketlere, kredi kartlarına, internete doğru evrimleşen, E-Ticaret ile değişen alışveriş alışkanlıkları şimdilerde cebe girdi. M-Ticaret ile tek tıkla siparişler veriliyor,.

Krizde marka yönetmek

HER KRİZİN BİR MÜŞTERİSİ VAR

​Konumuzun kriz olmamasını, onun yerine, yeni, yükselen markalar ve pazarlama trendleri ya da başarı hikayelerini anlatmayı dilerdim. Körler sağırlar birbirini ağırlar hikayesini hiç sevmediğim gibi, felaket tellalı da olmak istemem. Nitekim, göz ardı edemeyeceğimiz..

sosyal medya dostu marka olmak

SOSYAL MEDYA DOSTU MARKA OLMAK

Medyayı, iletişim için kullandığımız bir enstrüman olarak tanımlıyoruz. Radyo, televizyon, gazete ve dergiler bu enstrümanlar arasında yer alıyor. Sosyal Medyayı iletişimin sosyal enstrümanı olarak tanımlayabiliriz. Toplumsal, sosyal, politik tartışmaların..

marka itibarı

MARKA İTİBAR
YÖNETİMİ

İnsanlar, firmalar ve markalar, her geçen gün hızla değişen ve gelişen çağımızda, saygın ve sürekli olmak isterler. Sosyal çevremizde bireysel duruşumuz, kişiliğimiz, eğitimimiz, toplumsal projelerimiz, ailemiz, kariyerimiz, çalışmalarımız..

sınırsız

HAYAT SINIRSIZLIĞI
KEŞFETTİĞİNDE BAŞLAR

Henüz 18 yaşında iken, bir reklam ajansım olduğunu hayal ediyor, ajansımın ismini düşünüyor, mutlu oluyordum. Üniversiteyi bitirdim ve yirmi yıl süresince birçok iş ve deneyim biriktirerek yoluma devam ettim. Son 10 yılda hızla değişen dünya ile birlikte..

internetreklam

İNTERNET
REKLAMCILIĞI

İnternet reklamcılığı, 1990 yıllarının başlarında, rengarenk, düzensiz puntolar ile tasarlanmış bannerlar ile tanışarak başladı. 1996 yılında yahoo ile arama yaparak istediğimiz sayfaları bulmayı öğrendik..

marka manifestosu

GÜÇLÜ MARKA MANİFESTOSU 

Onlar, daha fazla satmayı değil, kaliteden ödün vermeden, değer yaratmayı amaçlayan, tekdüze sistem karşıtı, çeşitliliğe ve derinliğe önem veren, karşı oldukları düşünceleri ve uygulamaları..

fuar

MARKAMIZIN GÖRÜCÜYE ÇIKTIĞI YER 

Markamız, çocuğumuz, onu dünyaya getirmek için sancılı bir süreç geçirdik, en iyisi olsun istedik, yazdık, çizdik, renk, ses, kişilik verdik, onu yarattık.  Bilgi ile besledik, kimlerle arkadaş olacağını..

dijitalpazarlama

​DİJİTAL PAZARLAMA

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamanın bir alt dalıdır. Bu pazarlama dalında firmalar ürün ve hizmetlerini satabilmek için dijital kanalları kullanır. Geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla, pazarlama faaliyetlerinin performansını daha doğru..

sosyalmedya

SOSYAL MEDYA

İletişimin sosyal enstrümanı, toplumsal, sosyal, politik tartışmaların, gündemle ilgili gelişmelerin anında paylaşıldığı, beğenilerimizi, duygularımızı, düşüncelerimizi özgürce dile getirdiğimiz, bilgi akışını sağladığımız sosyal platformlar..

mobilpazarlama

MOBİL PAZARLAMA

İnternete entegre mobil cihazlar ile doğrudan pazarlama imkanı veren mobil pazarlama, kişisel kullanımı hedeflediği için oldukça güçlü bir pazarlama yöntemi ve etkin kullanım ile hem büyük hem de küçük işletmeler için harika bir alternatifdir..

marka inovasyonu

MARKA İNOVASYONU
​YARATICI LİDERLERİ

Yeni markalar, yeni hizmetler ve ürünler pazarda yer alırken, rekabette tutunarak, marka sürekliliği sağlamak için, yeni bir ürün, hizmet yaratmak ya da var olan ürün, hizmetimizi yenilemek, yaratıcı olmak ihtiyacı içerisindeyiz..

turktelekom

TÜRKİYE'NİN TEKNOLOJİ YILDIZI

​Dijital Dönüşümü hayatımızın her alanında yaşadığımız hız çağında teknoloji şirketleri yenilikleri ile hayatımızı kolaylaştırıyor.

4.5 G, fiber, sınırsız erişim hızı ile internetin girmediği ev ve cep kalmadı..

vizyoner bir marka

VİZYONER
BİR MARKA

Bu ay ki yazıma, geçtiğimiz Ocak ayında kaybettiğimiz ve mütevazi, kalender ve yardımsever kişiliği ile belleklerimizden hiç bir zaman silinmeyecek Koç HoldingYönetim Kurulu Başkanı Rahmetli Mustafa Koç’u saygı ile anarak başlıyor..

marka ataleti

MARKALARI AŞAĞI ÇEKEN DÜŞMAN 

Hızla değişen koşullarda, hızlı, çevik markalar ayakta kalıyor, rehavete kapılmayan, kişisel ve kurumsal ataleti yenmiş şirketler başarılı oluyor. Sizin şirketinizde, kararlar geç ve yavaş veriliyor, çalışanlarınız isteksiz çalışıyor..

sağlık sektöründe marka yönetimi

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE MARKA YÖNETİMİ

Tüm sektörlerde marka yönetimi işin temelini oluşturmaktadır. Başarılı marka yönetimi için öncelikli olarak markanın hedef kitlesini iyi tanımak, ihtiyaçlarını bilmek ve bu ihtiyaçlardan yola çıkarak..

sağlık sektöründe dijital iletişim

SAĞLIK SEKTÖRÜNÜN DİJİTAL İLETİŞİMİ

Hayatımızın her anında hızla yerini alan dijital dönüşüm, tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektörünün de kendini ifade etme anlayışını değiştirdi. Bugün çok sayıda sağlık sunucusu dijital platformları kullanıyor..

inovasyon

TEHLİKELİ BİR YOLCULUK İÇİN ADAM ARANIYOR

“Tehlikeli bir yolculuk için adam aranıyor. Düşük ücret, acı soğuk, karanlıkta geçen uzun aylar, sürekli tehlike ve güvenle geri dönüş şüpheli. Başarı durumunda şeref ve takdir” Sağlık sektörü ve devlette geçen 25 yıllık kariyerindeki B2B, B2C..

siyasi kampanya

SİYASİ PARTİLERDE ETKİN KAMPANYA YÖNETİMİ

Siyasette etkin kampanya yönetimi nasıl olmalı? Hangi dinamikler göz önünde bulundurulmalı? Bir partinin bütçesi ve imkanlarının güçlü olması etkin kampanya yönetimi için yeterli mi? Seçim kampanyaları, günde 12 saatten fazla çalışarak, yoğun stres ve baskı altında,.

stratejik marka yonetimi

STRATEJİK MARKA YÖNETİM SÜRECİ

Marka Değeri oluşturmak, markanın tüketici algılarında vazgeçilmez marka olmasını sağlamak için uyguladığımız Stratejik Marka Yönetim Süreci, markalaşma yolunda ilerleyen markanın hedeflerine ulaşması, sürekliliğinin sağlanması ve marka değerinin oluşturulması için..

global markalar

2015’TE “MARKAM SEN’SİN” DEDİĞİMİZ MARKALAR -II-

Aralık 2015 tarihli yazımda, Global Araştırma Şirketi Interbrand’in, 2015’in ilk 100  sıralamasında yer alan ilk dört markası Apple, Google, Coca Cola ve Microsoft’a ilişkin incelemelerime yer vermiştim..

global markalar

2015'TE "MARKAM SEN'SİN" DEDİĞİMİZ MARKALAR -I-

​Dünyanın terörle kavrulduğu, finansal dengesizliklerin ekosistemi alt üst ettiği bir yıl olan 2015’te, öne çıkan marka sıralaması değişmedi. Silikon Vadisinin Teknoloji Çözümleri ile ABD, Otomotiv..

global markalar

2014’TE “MARKAM SEN’SİN” DEDİĞİMİZ MARKALAR

Yaşadığımız mutlulukları ve güzel hatıraları yanımıza alarak, hüzünleri ise geride bırakarak 2014’ü uğurladık. 2015’e, yeni mutluluklar, yeni heyecanlar ve yeni umutlar getirmesi dileğiyle hoşgeldin diyoruz..

facebook

FACEBOOK
YENİLENİYOR

Geçtiğimiz günlerde 15.inci yıldönümünü kutlayan, yaklaşık 2 milyar kullanıcısı ve 36 bine yakın çalışanıyla dünyanın ilk sosyal iletişim ağı olan Facebook'la ilgili olarak yayınlanan bir haber..

yapay zeka

İNSANLAR ÖLÜMSÜZLÜK HEDEFİNE ULAŞIYOR

“Eğer 40 yaşının altındaysanız ve bu makaleyi okuyorsanız, kötü bir hastalık başınıza gelmediği sürece ölümsüzsünüz.”  Bu cümle insanoğlunun ölümsüzlük hedefini gerçekleştirmeye çok yakın..

10 years challenge

"10 YEARS CHALLENGE" YÜKLENİYOR 

Çoğumuz gerek paylaşımlar, gerekse araştırma sonuçlarıyla yapay zeka ve robotlar hakkında az çok bilgiye sahibiz. Özellikle mesleği benim gibi araştırma odaklı olanlar ve gelecekte bizi nasıl bir dünyanın beklediği..

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page