top of page

DUYGU EKONOMİSİ YARATAN PAZARLAMA TAKTİKLERİ

 

Günümüz pazarlamacıları dikkat çekmek yerine müşterileriyle duygusal bağ yaratma amacıyla hareket etmeyi tercih ediyor. Mutluluk vermenin ve insanların kalbini kazanmanın öneminin farkında olan pazarlama dünyası taktiklerini sizlerle paylaşıyoruz.

 

Duygu Ekonomisine en iyi örnek olarak dünyanın en önemli spor markasının son kampanyasında yaptığı ortaklığı gösterebiliriz. Markanın, 2016 yılında ABD'de siyahlara yönelik olarak artan polis şiddetini protesto etmek için takımının oynadığı maç öncesinde okunan ulusal marş sırasında dizinin üstüne çökerek bir protesto gerçekleştiren futbolcuyu 2018’de reklam yüzü yapması tartışmalara sebep olsa dahi, marka, 25 yaş ve altı olarak tanımladığımız Z kuşağının sosyal adalet duygusunu tetikleyerek marka bağlılığını öne çıkardı ve hem marka sadakatini artırdı, hem de kampanyadan yaklaşık 43 milyon dolar kazandı.

 

Sosyal adalet duygusu ve değişim vizyonunun marka sadakatini artıran önemli dinamiklerdir. Markaların müşterilerini anlamalarının tüm zamanlarda önemli olduğunu, günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte artık teknik pazarlamacıların analiz etme, karşılaştırma ve öngörebilme yeteneğine de sahip olabilmektedir.

 

Teknoloji 15 Senedir Tepkileri Analiz Ediyor

 

Sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle birlikte irili ufaklı birçok sosyal ağda kullanıcıların tepkileri analiz ediliyor. Kullanıcılar sosyal platformlarda kendilerini ifade ederken şirketlere de değerli bilgiler veriyorlar. Analiz yeteneği gelişmiş teknik pazarlamacıların tepkileri ölçümleyerek markanın hedef kitleyle iletişiminde stratejisini de belirleyebiliyorlar. Arama motorları da analitik ölçümleme metoduyla tüketicinin markayla iletişiminde yaşam boyu değerini ölçümleyebiliyor. Dijital teknoloji, hedefe odaklı, kişisel pazarlama yapmayı mümkün hale getirdi.

 

Yapay zekanın (AI) kullanımıyla birlikte bazı teknoloji şirketlerinin duyguları anlamanın da ötesine geçti. AI ile insan duygularının analiz edilebildiği özel ses analiz programlarının geliştirildiğini, yakın gelecekte özellikle hizmet sektöründe göreceğimiz robotların insanların duygularını anlama yeteneğine de sahip olacaklarını söyleyebiliriz.

 

Yeni Nesil Teknik Pazarlamacı: TechMarketer

 

Teknolojiyi okuma yeteneğine sahip teknik pazarlamacılar yeni pazarlama anlayışında önemli bir misyona sahip. Şirketlerin teknolojiyi anlayan, kullanmasını bilen, ölçümleme yeteneğine sahip pazarlamacılara sahip olması gerekiyor. Teknik pazarlamacıların yetiştirilmesinde gerek üniversitelerde, gerekse sürekli eğitim merkezlerinde dijital dünyaya hakim eğitmenlere ihtiyaç var. En önemlisi de pazarlamacıların kendi kendini yetiştirmeye gayret etmesi, meraklı olması ve sürekli araştırma yaparak güncel olmasıdır.

Nagihan Ünüvar

-Ocak 2019-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page