top of page

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜNDE MARKA İNŞA ETMEK

 

Marka, tüketicisinin ona sahip olmak için bir bedel ödemeye ikna olduğu değerdir. Tüketicisine avantajlar sunmayan, rakipleri ile kıyaslandığında farklı yönleri ile öne çıkmayan, pazarda adından söz ettirmeyen markalar sadece birer metadır ve piyasanın belirlediği kurallara uymak mecburiyetindedir.

 

Gayrimenkul sektöründe marka inşa etmek için temellerin sağlam atılması ve marka sürecinin lokasyon, servis, performans ve imaj üzerine konumlandırılması gerekmektedir.

 

Projenin lokasyonu, çevresel faktörlerin projeye etkisi (çevrenin sosyo ekonomik durumu, ulaşım avantajları, hastane, AVM, otoyol, okul, bağlantı yolları, toplu taşım noktaları) tüketicinin markayı tercih etmesinde önemli bir dinamiktir.

 

Proje kapsamında verilen servis hizmetleri; sosyal tesisler, alışveriş imkanları, kuaför, kuru temizleme, kapalı otopark hizmeti, resepsiyon, temizlik gibi tesis yönetim hizmetleri, tüketicinin temel ihtiyaçlarını karşılayabileceği hizmetleri bünyesinde barındıran projeler avantaj olarak sunulmaktadır.

 

Performans; projenin teslim süresi, kullanılan malzemenin kalitesi, deprem gibi doğal afetlere karşı güvenilirliği, akıllı bina konsepti, dairelerin yaşam alanlarının kullanışlı olması tüketiciyi etkileyen faktörlerdir.

 

İmaj, görünümü, mimarisi, iç dizaynındaki farklılıklar, görsel tatmin, tek olma avantajı marka projelerin önemli özelliklerini oluşturur.

 

Marka projeler, yukarıda bahsettiğimiz dört temel faktör üzerine inşa edilen,  vaadlerini yerine getiren projelerdir. Bu dört faktörü belirlerken rakiplerin analiz edilmesi, çevresel faktörlerin değerlendirilmesi ve oluşabilecek her türlü olumsuz imaja sebep vermemek için tüm önlemlerin alınması, inşaat sırasında iş sağlığı ve güvenliğine uyulması gerekir.

 

Projenin değerini piyasa fiyatları değil tek ve farklı olması belirlemelidir. Sonrasında yapılacak pazarlama çalışmalarında bu değerlerin ön plana çıkarılması, böyle bir konsept içerisinde yer almanın itibarı ve güvenilirliği, tüketicinin tercihini büyük ölçüde etkiler.

 

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page