İletişim

Adres. Vişnezade Mahallesi, Süleyman Seba Cad. No:79/1, 34357 Akaretler, Beşiktaş / İstanbul, Türkiye

Tel. 0850 8850608

© 2019 markamsen. tüm hakları saklıdır.

OMNI-CHANNEL: KEYİFLİ BİR ALIŞVERİŞ YOLCULUĞU

2000’li yıllara kadar, geleneksel mağazacılık ile müşterilere ulaşılıyordu. Milenyum ile birlikte teknolojinin hayatımıza girmesi, değişmeye başlayan alışkanlıklar, hızlı internet, akıllı telefonlar, beraberinde kişiye özel alışveriş deneyimlerini de getirdi.
Dijital dönüşümün zorunluluk haline geldiğinin bilincinde olan vizyoner perakendeciler önce mağazalarını internete taşıdılar, ardından mobil uygulamalar ile müşterilerinin cebine girdiler. Ancak, geleneksel mağazaları ile e-ticaret sitelerindeki mağazaları ve mobil uygulamalar arasında bütünlük sağlanmadan, genel kampanya duyurularının ötesine geçmeyen bu çalışmaların verimliliği çoğu zaman tartışıldı. Tüm kanallar arasında etkileşimi sağlayan ve tüketicilere müthiş
alışveriş deneyimi yaşatmayı sağlayan yeni bütünleşik pazarlama kanalının adı Omni-Channel.

Kusursuz Müşteri Deneyimi
Değişen alışkanlıklarımız ile birlikte kendimizi özel hissetme ihtiyacımız da artarken, tercih edeceğimiz markanın bizi izlemesi, zevklerimizi bilmesi, hem bizim için hem de marka için önemli bir hale geldi. Geçtiğimiz aylarda IBM’in yaptığı bir araştırmaya göre, müşterilerin %83’ünün nerede, ne zaman ve nasıl iletişim kurabildiklerini bildikleri markaları tercih ediyorlar. Yine Accenture’un yaptığı bir araştırmaya göre, ülkemiz tüketicilerinin %97’si mağazadan alışveriş yapmadan önce internet üzerinden araştırma yapıyor. PwC araştırmasına göre ise, müşterilerin %31’i mağazaların yerini mobil cihazları ile buluyor. GFK Raporuna göre de, tüketicilerin %53’ü mağaza içerisinde iken mobil fiyat karşılaştırması yapıyor. Mobil cihaz ile ürün ve mağaza aramalarının %70’i ise bir saat içerisinde alışverişe dönüşüyor.
Bu verilerin ışığında hareket eden günümüz perakendecileri
Omni-Channel ile tüm kanalları birbirine entegre ediyor ve müşterisine keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatıyor. Örneğin, internet üzerinde araştırma yapan bir tüketici, e-ticaret sitesine girerek, ilgilendiği gözlük markasını sepetine ekliyor. Ardından mağazanın lokasyonunu mobil cihazı üzerinden kontrol ediyor. Aynı anda bu bilgi mağazaya ulaşıyor. Tüketici mağazaya geldiğinde, mağazanın önünden geçerken, ilgilendiği ürünle ilgili özel kampanya bilgisini sunuyorsunuz. Böylelikle tüketiciye kusursuz müşteri deneyimi yaşatılıyor. Sonuç, kusursuz alışveriş deneyimi ve kendini özel hisseden sadık müşteri.

Türkiye’de Omni-Channel
​Perakende sektöründe pazarlamanın yeni kanalı Omni-Channel’ı ülkemizde uygulamaya başlayan markalardan bildiklerim Teknosa ve Boyner. Online’dan Offline’a giden bu alışveriş sürecinde kişiye özel deneyim yaşatmak için çalışan bu markalar karlılıklarını da artırmaya devam ediyor. Henüz istenilen düzeye ulaşamayan Omni-Channel uygulayıcılarının 2016 yılı içerisinde artmasını bekliyoruz.
Pazarın eğilimlerini tahmin ederek stok ürün ve fiyat endeksini ayarlayabilme, müşterinin satınalma deneyimini derinlemesine inceleyerek kişiye özel kampanyalar sunarak  müşteri bağlılığını artırmayı sağlayan
Omni-Channel’ın, Perakende Sektörünün Pazarlama Departmanları için önemli bir araç olduğunu düşünüyorum.

-Ocak 2018-

Nagihan Ünüvar

  • YouTube Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • SoundCloud'a Sosyal Simge