top of page

DENEYİMSEL PAZARLAMA NEDİR?

 

Gelişen teknoloji birçok kolaylığı sunmakla birlikte, farkındalık düzeyinin de artmasına olanak sağlıyor. Artık daha çabuk iletişime geçiyor, daha çok görüyor, daha çok okuyor ve biliyoruz.Tüm bu gelişim ve değişime ayak uydurmayı başaran markalar da teknolojinin sağladığı bilgi edinme ve yayılma avantajını da kullanarak kitlelerini anlamaya ve onlara eşsiz bir deneyim yaşatmaya odaklanıyorlar. Bu yazımda sizlere, ben değil sen odaklı Deneyimsel Pazarlamayı anlatacağım.

 

Deneyimsel Pazarlama, geleneksel ve dijital pazarlama kanallarını kullanarak ulaşılan müşterilerin, ürün ya da hizmetin faydalarını görmelerini sağlamak için, onlara, eşsiz bir deneyim yaşatmayı amaçlayan bir pazarlama stratejisidir. Deneyimsel pazarlamada hedef, müşterileri olabildiğince çok şekilde ürünün içine dahil etmektir.

 

Bu stratejiyi kullanan markalar, müşteriler nezdinde marka sadakati oluşturmaya ve yaşam boyu müşteri değerini artırmaya odaklanırlar.  Deneyimsel pazarlamada, müşteriye cazip fiyatlar ve örnekler sunulmaz. Onlara unutamayacakları duygusal bir marka deneyimi yaşatılır. Deneyimsel pazarlama stratejisini kullanmak isteyen markalar sosyal medya ve internet reklamlarının daha da ötesine geçmeli, kendilerini müşterilerinin yerine koymalı ve onların içgörülerini anlamaya çalışmalıdırlar.

 

Günümüzde sosyal medyanın yoğun olarak kullanılmasının avantajıyla viral etkileşim sağlamayı başaran markalara şahit oluyoruz. Tüm bunların özündeyse, müşterilerin yaşadıkları deneyimleri sosyal medyada anlatmalarının olduğunu biliyoruz. Bu da marka deneyiminin değer yaratmak ve itibar kazanmak için kritik bir önemi olduğunu açıkça gösteriyor.

 

Deneyimsel pazarlama stratejisine önem veren ve başarıyla uygulayan markalardan biri Coca Cola. Marka “ A Night’s Stay in the Iconic Christmas Truck” kampanyasında şanslı fanlarından her birini bütün bir gece kırmızı tırında ağırlayarak, onlara unutulmaz bir deneyim yaşatmayı hedefledi.

 

IKEA’da pazarlama bütçesini dijitale ve deneyimsel pazarlama etkinliklerine yönlendiren markaların başında geliyor. 2018’de 75. yılını deneyimsel etkinliklerle kutlayan marka, müşterilerine sanal gerçeklik teknolojisiyle de ulaşıyor, özellike Z kuşağının ilgi duyduğu bu teknolojiyi kullanarak eşsiz oda tasarımları yaratmalarına olanak veriyor.

 

Deneyimsel pazarlamayı sık sık kullanan markalardan biri de Nike. Markanın deneyimsel pazarlama çalışmalarına bir örnek olarak “Epic React” modelinin tanıtımını verebiliriz. Marka, ayakkabıyı giyenin bir video oyununa dahil olmasını sağlayarak ona eğlenceli bir deneyim yaşatıyor, aynı zamanda ayakkabının ne kadar yumuşak ve dayanıklı olduğunu test etmesine de fırsat veriyor.

 

Siz de deneyimsel pazarlama stratejisini kullanarak müşterilerinize eğlenceli bir deneyim yaşatabilir, onları harekete geçirebilir ve yaşadıkları deneyimi paylaşmak istemelerine sebep olabilirsiniz. Böylece, viral etki yaratarak güçlenen ve itibar kazanan markalar arasında ki yerinizi alabilirsiniz. Markanızın farklılığını yansıtacak yaratıcı fikirler geliştirerek ve bu fikirleri hayata geçirerek konuşulan bir marka olabilirsiniz.

 

Unutmayın, en iyi pazarlama bir markanın kullanıcısının markayı anlatmasını başarmaktır.

 

Nagihan Ünüvar

-Haziran 2019-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page