top of page

2017'DE MOBİL PAZARLAMA
ÖNE ÇIKACAK!

 

Pazarlama, akademik olarak, hangi ürünlerin veya hizmetlerin, hangi fiyatlar ile nerede ve nasıl satışa sunulacağının belirlenme süreci olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde, her yeni gün gelişen teknolojiler ile pazarlamanın kapsamı da değişti. 

Pazarlamanın Tanımı Değişti
 
Gelişen teknoloji ile değişen alışkanlıklarımız, artan rekabet, bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı günümüzde, pazarlamanın bir şirket için önemi hayati konuma geldi. Çok değil, bundan 15 sene önce yeni bir ürün olsun veya olmasın, yapılacak bir fiyat çalışması ile birlikte geleneksel olarak tabir ettiğimiz gazete, dergi, televizyon, radyo ve bilboard reklamlar ile ürünlerimizi tanıtıyorduk. Kanallar sınırlı, rekabet azdı. Milenyum ile birlikte gelişen teknoloji ve bizi saran dijital dünya, artık tüm tanımları yeniledi. Pazarlama, sadece ürün, fiyat, yer ve tanıtım stratejileri olmaktan çıkarak, hedef kitlemizin evinde geçirdiği süreden, yolda olduğu süreyi kapsayan, alışkanlıklarını analiz edebileceğimiz ve ürünlerimizi konumlandırabileceğimiz bir tanımı kapsar hale geldi. Bizler de, sürekli gelişen, hızla akan yeni dünyada, her yeni gün, yeni bir pazarlama aracını anlamaya çalışıyoruz.
 

2017’nin Pazarlama Trendleri
 
Geçen sene olduğu gibi 2017’de de Dijital Pazarlama yeni ve gelişen araçları ile gündemimizde olacak. Kişiye özel deneyimler yaşatmak, özellikle perakendede omni channel ve omni presence ile tüketicisinin hayatına dahil olan markaların gündemde olacağını ve adından söz ettireceğini düşünüyorum. Türkiye gelişen teknolojilere hızla ayak uyduran bir ülke. Türkiye'de cep telefonu abone sayısı 70 milyonun üzerinde, özellikle büyük şehirlerde mobil internet kullanımı çok yaygın. OECD'nin Digital Economy Outlook 2015 raporuna göre, Türkiye, akıllı telefon üzerinden internet kullanımında Meksika'nın ardından ikinci oldu. Avrupa ülkeleri arasında cep telefonu ile konuşma sıralamasında ise lideriz. Dolayısıyla, 2017’de özellikle mobil aplikasyonlar, mobil reklamlar, kişiye özel deneyimler bizim için önemli bir araç olacak.
 

Şirketlere 2017 Tavsiyelerimiz
 
Pazarlama bütçelerinde dijital pazarlama kanallarına ağırlık vermelerini, mobil teknolojileri kullanmayan şirketlerin bir an önce mobile uyumlu hale gelmelerini, aplikasyonlar, tüketicinin ilgisini çekecek ve onlara eşsiz deneyim yaşatacak yaratıcı içeriklerle ön plana çıkmalarını ve internetin bize sunduğu iletişim kanallarını önce iyi anlamalarını ve kullanmalarını tavsiye ederim. Unutmasınlar ki, dünyamız artık samimi, tüketicisinin her an yanında olan, cesur, fark yaratan, aktif markaların dünyası. Bu dünyada atalete, eski başarıları ile gündemde kalmaya çalışanlara yer olmayacak.


Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page