top of page

COVID-19'UN PAZARLAMA DÜNYASINA ETKİSİ

 

Covid-19 salgınında karantinada geçirdiğimiz ayları geride bırakırken, normalleşme sürecine bu ay başlıyoruz. 2021’e kadar devam etmesi öngörülen bu süreçte, salgının fiziksel ve ruhsal sağlığa etkilerinin yanı sıra, ekonomik belirsizliğin üstesinden gelmeye çalışırken, işletmeler de varlıklarına devam edebilmek için daha çok çalışacaklar.

 

İşletmelerin ürün ve hizmetlerini tüketicisine ulaştırmak için kullandığı pazarlama tarafında da, Covid-19’un değişen tüketici satın alma alışkanlıklarına etkisi tam olarak bilinmemekle birlikte, kısa vadede karar vermeyi yönlendirecek iki temel faktör vardır. Bu faktörlerden biri değişen tüketici davranışlarının etkisi, diğeri tedarikten satış noktasına kadar değişen sektörel dinamiklerin etkisidir. Bu iki temel faktörü göz önünde bulundurarak yapılacak pazarlama planlaması, reklam çalışmalarının da etkin olmasını sağlayacaktır. 

 

Tüketici Davranışları

 

Salgın sürecinde tüketici davranışlarının büyük bir değişime uğradığını görüyoruz. Ekonomik iklim değişimi ve gerileme, tüketicilerin harcamalarını kısıtlayarak temel ihtiyaçlara yönelmesine ve bekleme pozisyonunda kalmalarına sebep olurken, pazarlamacılar tüketicilerin hareketlerine odaklanarak, ölçme, değerlendirme yapmaları ve kampanyalarını hızlı bir şekilde ayarlamaları gerekir. 

 

Beyaz yaka olarak tanımladığımız ofis çalışanlarının çoğunun evden çalışma düzenine geçtiği süreçte, doğal olarak çevrim içi olma süresi de arttı. Bu durum, çeşitli platformlarda reklam envanteri sayısının da artmasına sebep oldu. Envanter sayısı artarken, satın almanın azalması ya da sabit kalması reklam verenlerin daha az bütçeyle daha çok reklam gösterimi elde etmesini sağlayabilmektedir. Bunun için açık artırmaya dayalı reklam bütçesi çalışması yapılabilir.

 

Birçok tüketici çevrim içi alışveriş yapmaya ve ihtiyacının evine kadar getirilmesine alıştı. Bu tüketicilerin normalleşme sürecinde de bu alışveriş deneyimine devam edeceklerini düşünüyorum. Özellikle, müşteri memnuniyetini gözeterek, operasyonel süreçleri başarıyla yöneten marketler ve uygulamalar kazanan tarafta olacaklardır.

 

Sektörel Dinamikler

  

Covid-19 virüsü, işletmelerin sadece kendi çalışanlarının sağlığını değil, ürün ve hizmetlerini satın alan tüketicinin sağlığını önemsemelerini ve bulaş riskini yok etmek için ciddi önlem almalarını gerektirmektedir. Tüketici bir ürünü satın alırken bulaş ihtimalini de düşüneceği için, işletmenin hassas olması, herhangi bir gevşeme olmaması için azami özen göstermesi gerekir.

 

Kongre, konferans, fuar gibi etkinliklerin iptal olması, etkinliklere katılan, organizasyonda yer alan işletmelerin işlerinin durmasına, zincir etkisiyle, seyahat, konaklama, yeme içme, eğlence sektörlerinde durağanlığa sebep oldu. Küresele odaklı işletmeler durağan sürece girerken, yerel odaklı işletmeler ürün ve hizmet ağlarını genişletmeye başladılar. Bu işletmeler pazarlama faaliyetleriyle marka bilinirliği sağlayabilirler.

 

Hedef Odaklı Pazarlama

 

Pazarlamacılar, salgın ortamında da en iyi yaptıkları şeyi yapmaya devam edeceklerdir. Tüketici davranışlarını anlamaya çalışmak, verileri analiz etmek ve stratejik kararlar almak ilerlemenin anahtarı olacaktır. Halka açık alanlarda ki kısıtlamalar sebebiyle, bütçelerini geleneksel reklamcılık yerine dijital reklam kampanyalarına ayıracak, kişiye özel kampanyalara odaklanacaklardır. 

 

Bu süreçte, şefkatli bir marka olarak tüketicisini sahiplenecek ve süprizlerle gülümseme sebebi olacak markalar, var olmaya devam edeceklerdir. 

Nagihan Ünüvar

-Haziran 2020-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page