İletişim

Adres. Vişnezade Mahallesi, Süleyman Seba Cad. No:79/1, 34357 Akaretler, Beşiktaş / İstanbul, Türkiye

Tel. 0850 8850608

© 2019 markamsen. tüm hakları saklıdır.

MARKALARI AŞAĞI ÇEKEN DÜŞMAN: ATALET

Hızla değişen koşullarda, hızlı, çevik markalar ayakta kalıyor, rehavete kapılmayan, kişisel ve kurumsal ataleti yenmiş şirketler başarılı oluyor. Sizin şirketinizde, kararlar geç ve yavaş veriliyor, çalışanlarınız isteksiz çalışıyor, hareketler yavaşlıyor, yeniliklere direnç gösteriliyor, birbirini suçlayan, sürekli şikayet eden çalışanlarınızda özgüven eksikliği yaşanıyorsa, atalet içinize girmiş demektir. 


Artık dünya, her zaman müşterisi ile birebir ilişki içerisinde olan, problemlerini çözen, içimizden biri, mütevazi markaların ve bu markaların sahibi şirketlerin dünyası. Gerçek marka sihirbazları, kulaktan dolma fikirler ile hareket etmeyen, aktif, çalışkan, araştıran, sahada olan insanlar. Ataletin getirdiği rehavete kapılarak, eski başarıları ile markalarını devam ettirmeye çalışan, hantallaşmış yapılar ise malesef yok olmaya mahkum. Tıpkı insanlar gibi, markalarda, bebeklik, büyüme, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık süreçlerini yaşıyorlar. İnsanların yaşlılığa geçişlerini engelleyecek bir icat yok ama, markaların hep zirvede kalması sağlanabilir.

 

Bir markanın en hızlı yükselişi veya tutunamayıp yok olması, bebeklikten yetişkinliğe doğru ilerlediği sürecin verimliliğine bağlı. Zirveye ulaştığı yetişkinlikte, kendisi ile birlikte geçen sürede, değişen alışkanlıklara, beklentilere cevap vermediği, nasıl olsa zirvedeyim dediği noktada atalet sinsi bir düşman gibi için harekete geçiyor. Rehavete kapılan marka, ataletin pençesinde yavaş yavaş yok oluyor. Ataleti bir örnek ile anlatmak istiyorum; bilim adamları, bir kurbağayı çok sıcak bir suyun içerisine atıyorlar, kurbağa sudan çıkmak için var gücü ile sıçramaya başlıyor. Aynı kurbağayı ılık bir suyun içerisine koyduklarında ve suyu yavaş yavaş ısıtmaya başladıklarında, ılık suyun keyfini çıkaran, rehavete kapılan kurbağa, su ısınırken, yerinde durmaya devam ediyor. Bir süre sonra suyun sıcaklığı iyice arttığında, kurbağa sıçramaya çalışıyor ancak hareketsizlikten dolayı eski gücüne sahip olmayan bacakları sıçramasına engel oluyor. Hem kişisel, hem kurumsal ataleti yenmek için, yeni şartlara adapte olmalı, her yeni gün yeni bir şeyler yapmak gerektiğini unutmamalı, sürekli aktif, hareket halinde olmalıyız. Hem şirket çalışanları, hem de organizasyonel yapıyı sürekli aktif tutmak, heyecanlandırmak, şirketin ve markanın uzun vadede ayakta kalması için gereklidir.

 

En büyük olmak, en güçlü olmak değil, uyumlu ve çevik olmak, başarılı olmak için yegane gereklilik. Uyumlu ve çevik markanın çözümleride öyle olmalı, hedef kitlesinin heyecanını sürekli ayakta tutmak için, onların yaşamlarına heyecan katmak, ileri teknolojileri anında sunmak, ihtiyaçlarını gidermek, kişiselleştirilebilen hizmetler sunmak bu markaların hizmet anlayışları arasında gösterilebilir. Özellikle internet, arama motorları, sosyal medya markaları uyumlu, çevik markalara örnek verilebilir. 

​Yazımı bitirirken, çevik markaların çevik çalışanlara sahip olması gerekliliğini tekrar vurgulamak isterim. 

“Kuracağınız sistemde başarısızlığa verilen cezanın, hiçbir şey yapmayana verilen cezadan daha hafif olmasına dikkat edin.”
-Bülent Eczacıbaşı-  

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

  • YouTube Sosyal Simge
  • LinkedIn Sosyal Simge
  • Instagram Sosyal Simge
  • Facebook Sosyal Simge
  • SoundCloud'a Sosyal Simge