top of page

VİZYONER BİR MARKA

​Bu ay ki yazıma, geçtiğimiz Ocak ayında kaybettiğimiz ve mütevazi, kalender ve yardımsever kişiliği ile belleklerimizden hiç bir zaman silinmeyecek Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmetli Mustafa Koç’u saygı ile anarak başlıyor ve  kendisini Türkiye’nin en değerli markası Koç Grubu’nu onbeş yıl içerisinde nasıl beş kat büyüttüğünü ve global arenaya taşıdığını, sosyal sorumluluk projelerini örnekler vererek anlatmak istiyorum.

Koç Ailesinin Üçüncü Kuşağının İlk Temsilcisi

1960 yılında, Koç Ailesinin üçüncü kuşağın ilk temsilcisi olarak dünyaya gelen Mustafa Koç, İsviçre’de aldığı Lise Eğitiminin ardından, 1984 yılında George Washington Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olur olmaz Türkiye’ye dönen Mustafa Koç, çalışma hayatına Tofaş’ta Müşavir pozisyonunda başladı. Ram Dış Ticaret’te Satış Müdürü ve Satış Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Koç, 1992 yılında Koç Holding’e geçerek, sırasıyla Başkan Yardımcılığı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü. 2003 yılında, babası Rahmi Koç’tan devraldığı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde sayısız projelere imza atan Mustafa Koç 21 Ocak 2016’da ani rahatsızlığı ile aramızdan ayrıldı. Görevde bulunduğu 15 yıl içerisinde Koç Grubu’nun beş kat büyümesine önderlik eden, sosyal sorumluluk projeleri ile cinsiyet eşitliğinin savunucusu olan Mustafa Koç, iş çevresi ve özel hayatında, spora, sanata olan düşkünlüğü, mütevazi, kalender kişiliği ile ön plandaydı.

13 yılda Beş Kat Büyüme

2003 yılında Yönetim Kurulu Başkanı olarak bayrağı babası Rahmi Koç’tan devraldığında, Türkiye dönemin en sert krizlerinden birini geçiriyordu. Koç göreve geldiğinde, önce odaklanacakları sektörleri belirledi ve Grubu iki büyük satın alma gerçekleştirdi. 2005'te 1.2 milyar Euro'ya Yapı Kredi Bankası'nın yüzde 57,4 hissesine, 2006'da 4 milyar 140 milyon dolara Tüpraş’ın yüzde 51 hissesine sahip oldu. 2006'dan itibaren de Koç Grubu içerisinde bulunan ancak odaklanmadıkları İzocam, Döktaş, Demirdöküm şirketlerini elden çıkardı. 2008’de de Migros’un yüzde 50,8’lik hissesini BC Partners’e sattı. Koç, 13 yıllık yönetiminde, Grubun 13.1 milyar TL olan aktifini 2015 üçüncü çeyreğe gelindiğinde 73.4 milyar TL’ye çıkardı.

Cinsiyet Eşitliği Savunucusu

İş yaşamındaki bu üstün başarısı ile Koç Grubu’nun marka değerini global arenada da artıran Mustafa Koç, aynı zamanda, gerek yurt içi, gerekse yurt dışında sosyal sorumluluk projelerinde aktif görev yaptı. Son dönemde kadın sorunlarına odaklanan Mustafa Koç, Birleşmiş Milletler ile birlikte başlattığı HeforShe projesinin temsilcisi on uluslararası şirket liderinden biriydi ve aramızdan ayrıldığı gün Davos’ta bu proje ile ilgili bir konuşma yapacak ve hayalindeki birçok projeye imza atmaya devam edecekti. Her zaman çalışkanlığı ve vizyonerliği ile ön planda olan bu değerli Marka İşadamımız Mustafa Koç’u rahmetle anıyor ve kaybının ardından eşinin paylaşımı ile bu ayki yazımı bitiriyorum.

"Bazen bir anın gerçek değerini (o an) bir hatıraya dönüşmeden önce anlayamasınız."          
-Caroline Giraud Koç

​Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page