top of page

ALIŞVERİŞİN EVRİMİ : M-TİCARET

​Elimizde bozuk paralar ile mahallenin bakkalına gittiğimiz günlerden, süpermarketlere, hipermarketlere, kredi kartlarına, internete doğru evrimleşen, E-Ticaret ile değişen alışveriş alışkanlıkları şimdilerde cebe girdi. M-Ticaret ile tek tıkla siparişler veriliyor, hizmetler satın alınıyor ve teknoloji ile hız kazanan dijital çağ yaşamımızı kolaylaştırıyor.

2015’in en iyi markalarını açıklayan Interbrand’in sıralaması geçtiğimiz seneden çok farklı değil. Apple, Google, Coca Cola, Microsoft, IBM, Toyota, Samsung, GE, McDonalds ve Amazon ilk onda yer alan markalar. Teknoloji, inovasyon ve hız bu markaların öne çıkan ortak özellikleri. Diğer ortak özellikleri de mobil ticaretin gücünden de faydalanıyor olmaları. Yenilikçi tasarımlar, yalın, kullanıcı dostu arayüzleri, yaratıcı ve zengin alışveriş deneyimleri ile IOS ve Android uygulamalar üzerinden kullanılan Mobil Ticaret tüketicileri harekete geçiriyor, gittikçe daha fazla kullanıcı mobil uygulamalar ile alışverişi tercih ediyor. Araştırmalara göre, mobil ticaretin E-Ticaretten %300 daha fazla büyüdüğü belirtiliyor. Zamanla yarışılan çağımızda, akıllı telefonlar ve tabletler ile hızla gelişen internet artık cebimizden tüm ihtiyaçlarımıza kolay ulaşılabilmemizi sağlıyor. 4,5G ile telefonlarımızın hızı daha da artacak ve dünya avucumuzun içinde gittikçe küçülmeye devam edecek. Bugünlerde, QR kodları ile tanımlanan fırsat kampanyalara, hizmetlere telefonumuz ile direkt ulaşabiliyor, basit ödeme yöntemleri ile ödememizi gerçekleştiriyor ve zaman tasarrufunun keyfini çıkarıyoruz. Uçak biletimizi, otel rezervasyonumuzu, yemek, market siparişimizi, banka işlemlerimizi ve ihtiyaçlarımızı telefonumuz ile gerçekleştirebiliyoruz. 300 milyar doları geçen mobil ticareti iyi kullanan markalar, kullandıkları pazarlama araçları ile bulunduğumuz bölgede bizi buluyor ve en yakındaki mağazalarındaki fırsatlardan haberdar ediyorlar. Promosyon kuponları, kampanyaları, eğlendiren arayüzleri ile mobil dünyası ve süprizleri her an yanımızda. Mobil Ticaretin yükselişi, kulanıcıların beklentilerini de artırıyor ve rekabeti beraberinde getiriyor. Zengin kullanıcı deneyimlerine önem veren tüketicilerin beklentilerine cevap vermek  için  markalar yenilikçi ve yaratıcı fırsatlar sunmaya çalışıyor.

Ülkemiz, Çin ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte, alışveriş tercihlerinde en çok mobil ticareti tercih eden ilk üç ülke arasında gösteriliyor, tüketicilerin %53’ünün internet alışverişlerinde cep telefonlarını kullandıkları ve her üç işlemden birinin telefon ile gerçekleştirildiği belirtiliyor. Ülkemizin genç nüfusu ve teknolojiye hemen uyum sağlama özelliğinin, önümüzdeki yıllarda mobil uygulamalar ile M-Ticaretin tercih ettiğimiz alışveriş alışkanlıkları arasında ilk sırada yer alabileceğini gösteriyor. 

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page