top of page

PLAZA OUT MOBIL IN:
DİJİTAL İLETİŞİM

 

​İstatistikler yıllardır iletişim için kullandığımız geleneksel medyanın yerini hızla dijital medyaya bıraktığını net olarak bize gösteriyor. Milenyum ile hızla adapte olduğumuz ileri teknoloji ve internet dünyası, artık iletişimin yegane aracı olan dijital medya ile tanışmamızı ve dijital dünyanın son beş yılda iletişimin olmazsa olmazı haline gelmesini sağladı. Her an, her yerden dünya ile iletişim kurduğumuz yeni iletişim aracımız ile plaza out mobile ofis in demek sanırım doğru bir tanımlama olur. Zamanın ve mekanın sınırsız olduğu yeni iletişim aracımızda tek ihtiyacımız olan minik bir laptop ya da akıllı bir telefon.

Dijital pazarlama ajansı We Are Social, Hootsuite işbirliği ile hazırladığı “Digital in 2017 Global Overview” raporuna göre, dijital dünya 2015’e kıyasla 2016’da ciddi bir büyüme yaşadı. Rapora göre 2017'ye geldiğimizde 7,44 milyarı geçen dünya nüfusunun 3.77 milyarı internet kullanıyor. Yani dünya nüfusunun yarısı aktif internet kullanıcısı. Bu nüfusun da 2.80 milyarı aktif sosyal medya kullanıcılarından oluşuyor. Türkiye'de ülke nüfusunun %50'sine tekabül eden 36 milyon kişi de aktif facebook kullanıcısı. Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformu olan Facebook’u (%93), sırasıyla Twitter (%72), Google+ (%70) ve LinkedIn (%33) takip ediyor. Raporda, akıllı telefon kullanıcılarının sayısının da hızla arttığını görüyoruz. Internet kullanıcılarının 2.56 milyarı sosyal medyaya mobilden bağlanırken, toplam mobil kullanıcı sayısı ise 4.92 milyar. Dünya genelinde 1.61 milyar kişi ise e-ticaret kullanıcısı. Aynı rapora göre, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan internete giriş oranının %20 azalarak, %45’e düştüğü görülüyor. Mobil internet kullanımı ise %30’luk artışla %50’ye ulaşırken; tablet ile bağlanma oranının %5 düştüğünü görüyoruz.

Özetle, günümüzün olmazsa olmazı sosyal ağları, markamızın bilinirliğini artırmak, konumlandırmak ve marka algımızı yaratmak için aktif olarak kullanıyoruz. Artık dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlama adı altında departmanlar oluşturuyor, içerik editörleri ile çalışılıyor, internet üzerinden reklamlar ile marka bilinirliğimizi artırıyor, satış yapıyoruz.Tabi her biri kendi içinde ayrı birer gezegen olan sosyal ağlarda, sosyal medya pazarlaması yapmadan önce, her ağın niteliklerini iyi bilmek ve kullanmak gerekiyor. Deneyimleyerek, takip ederek bunu da başarmak mümkün. Sınırsız bilgi her an yanı başımızda. Dünya bir saniye kadar yakın. Zaman yok, mekan yok. Ofise gitmeye de gerek yok. Artık evimizde, otomobilimizde, cafede ya da dünyanın bir ucunda her an işimizi yapabiliyoruz. Tüm bunları yapmak için dünyayı takip etmek ve vizyona sahip olmak tek ihtiyacımız olan dinamik. Bu arada bu yazımı cafede harika kahvemi içerken 15 dakikada yazdım ve ağımdaki binlerce kişiye saniyeler içinde ulaştım.
​Keyifli yolculuklar...

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page