top of page

TEHLİKELİ BİR YOLCULUK İÇİN ADAM ARANIYOR

Tehlikeli bir yolculuk için adam aranıyor. Düşük ücret, acı soğuk, karanlıkta geçen uzun aylar, sürekli tehlike ve güvenle geri dönüş şüpheli. Başarı durumunda şeref ve takdir”

Sağlık sektörü ve devlette geçen 25 yıllık kariyerindeki B2B, B2C deneyimleri ile “Forth Innovation Method”u yaratan Hollandalı Gijs Van Wulfen, bizi, disiplinli bir ekip ile kurum içi destek alarak, çekici, inovatif ürünler ve hizmetler yaratmamız için Forth Innovation Method ile inovasyon seferine davet ediyor. Ünlü kaşifler inovasyon yapar diyen Wulfen, metodunu uygulamaya başlarken önce tarzımıza göre inovasyon yapmak için bir kontrol listesi sunuyor, ardından inovasyon takımımızı kurarak sefere çıkmaya davet ediyor. Wulfen, gözlem yapmanın, öğrenmenin, eski fikirlerden kurtulmanın öneminden bahsederken, yeni fikirlerin üretildiği yol boyunca, sürekli kendimizi ve fikrimizi test etmeyi sağlayan kontrol listeleri sunarak, yolculuktan inovatif fikirler ile dönüşümüzü sağlamak için rehber araçlar veriyor.

 

Sınırların ötesine geçmek üzere çıkılan yolculuk, aramak, keşfetmek ve bulmak. İnovasyon, eşsiz markalar yaratmak, firmamız için yeni bir yol bulmak için uzun bir sefere çıkmaya karar vermek ile başlayan tehlikenin ve hazzın bir arada olduğu zorlu bir yolculuktur. Tutku ve azmi, on inovasyon dersi arasında konumlandıran Wulfen gibi ve “İnsan karayı gözden kaybetme cesaretini göstermediği sürece yeni okyanuslar keşfedemez” diyen Fransız yazar Andre Gide gibi, bende, keşfetmenin sınırların dışına çıkmaya, sıradanlıktan ve monotonluktan kurtulmaya karar verdiğimiz ve güvenli limanımızdan sonsuz okyanuslara demir aldığımız anda başladığına inanıyorum. İnovasyon tek başına olmaz. İnovasyon yolculuğumuzda, aynı tutkuyu paylaşan inovatörler ile, bir ekip olarak, bu yolculuğa çıkmak, eşsiz fikirlere ulaşmamızı sağlayacaktır. Ekibimizin içerisinde herkes olmalı, satışdan servise, IT’den finansa kadar ve müşterilerimizi de dahil ederek yol almalıyız. Mevcut ve potansiyel müşterilerimize giderek, onların ihtiyaçlarını, çözülmeyen sorunlarını öğrenerek inovasyon seferine çıkılmalı. Çözüm ihtiyaçtan doğar. Şirketimizin de bu ihtiyacını bilmemiz ve inovasyon yapma vaktimizin geldiğinin farkında olmamız gerekir. En sıkışık anımızda, pazarımız daraldığında, ciromuz düştüğünde, rakiplerimiz arttığında alarm çalmaya başlar. Herşeyin sürekli değiştiği dijital çağda aynı yerde durursak markamızın pazarı daralır ve yok oluruz. İnovasyon yapmadan ayakta durmak mucize olur. Firmamızı, ürünlerimizi, hizmetimizi eşsiz yapacak o fikri bulmak için birçok fikre açık olmalı, her fikri değerlendirmeli ve sonuca ulaşmalıyız ve sefere çıkmaya karar verdiğimizde tek başımıza değil tüm ekibimizi dahil etmeli ve bunun için öncelikle fikren ve manen hazır olmalıyız.

Kalıplarımızdan sıyrılmayı göze alarak çıktığımız yolculuğumuz zorluklar ve ümitsizliklerle dolu olacaktır. Yılmadan, sabrederek devam ederken yeni fikirler bulmanın keyfinide yaşayacağız. İnovasyon ile tam yol ileri… “Her zaman yaptığını yapmaya devam edersen, her zaman aldığın sonucu almaya devam edersin.” Albert Einstein

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page