top of page

DİJİTAL PAZARLAMA

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamanın bir alt dalıdır. Bu pazarlama dalında firmalar ürün ve hizmetlerini satabilmek için dijital kanalları kullanır. Geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla, pazarlama faaliyetlerinin performansını daha doğru ölçmek mümkündür. Alınan sonuçlardan elde edilen veriler bir sonraki pazarlama faaliyetlerine ilişkin daha etkin ve hızlı karar alınmasını sağlar.

 

Dijital pazarlama; TV, radyo, dergi gibi geleneksel medya platformlarının haricinde markayı ve/veya işi desteklemek ve tanıtmak için kullanılan platformlardır. İnteraktif pazarlama, online pazarlama, e-marketing ve web pazarlama diye de adlandırılmaktadır.

Dijital pazarlama, temelde 4 adımdan oluşmaktadır.

·         Elde et (Acquire),

·         Kazan (Convert),

·         Ölç-Optimize et (Measure&Optimize

·         Sahip Çık, Büyüt (Retain&Grow).

 

Bu adımlara kısaca bakacak olursak;

 

Acquire: Potansiyel müşterilere ulaşmak için sonuç odaklı çalışmak gerekir. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), Arama Motoru Reklamları (PPC), E-mail Marketing, Sosyal Medya Pazarlama (Social Media Marketing), Gelir Ortaklığı (Affiliate Marketing), İnteraktif Karşılaştırma (Interactive Comparison), Reklam Ortaklığı (Advertising Partnership), Viral Pazarlama, İçerik üretme/paylaşma, RSS, Online PR, müşterinin ilgisini satışın gerçekleştirildiği ortama çekebilmek amacıyla yapılan aktivitelerdir.

 

Convert: Potansiyel müşterileriniz web sitenize, varış sayfanıza veya sosyal medya sayfanıza ulaştığında, hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak aktivitelerdir. Hedef her zaman satış değildir. Bir gazetenin web sitesi için, kaç tane haberin okunduğu, web sitesinde geçirilen toplam süre gibi konular bu kavram içerisinde verilecek örneklerdir. Bu adımda “Kullanıcı Deneyimi” ve “Dönüşüm Optimizasyonu” başlıklarına dikkate edilmesi ve düzenlemeler yapılması gerekir.

 

Measure&Optimize: Bu aşama, neyin yanlış yapılıp neyin doğru yapıldığını anlamak ve rakiplerle firmanın karşılaştırılması açısından önemlidir. Eğer başarı ölçülemiyorsa, başarılı olup olunmadığı bilinemez. Bu amaç doğrultusunda web sitelerinde “Google Analytics” sosyal medyada platformların kendi ölçüm panelleri ile dijital pazarlama aktivitesinin ölçümlenmesi sağlanmalıdır. Yapılan ölçüm sonucunda alınan verilere göre gerekli optimizasyonlar yapılmalıdır.


Retain&Grow: Elde edilen müşterileri memnun etme ve bunların daimi müşteri olmaları için çalışmaktır. İyi bir müşteri hizmetleri sunma, E-mail Marketing, sadakat programları (loyalty programs), dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulama, kişiselleştirme, topluluk oluşturma ve referans programları başlatma bu alanda kullanabilecek tekniklerdir. 

 

Burcu Karadağ

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page