top of page

ÇOK KANALLI PAZARLAMANIN ÖNEMİ ARTIYOR

 

Dijital dönüşümle birlikte, mağazalarını internete taşıyan markalar, e-ticaret sitelerine ve mobil uygulamalara yatırımlarını artırdılar. Müşteriye ulaşılan kanal çeşitliliğinin artmasıyla birlikte, fiziksel mağaza, e-ticaret sitesi ve mobil uygulama arasında bütünlük sağlanarak, sosyal medyayla birlikte tüm kanalların çoklu etkileşimle yönetilmesi ve tüketicilere iyi bir alışveriş deneyimi yaşatılmasını amaçlayan çok kanallı pazarlama kanalı olarak tanımladığımız Omni-Channel’ın önemi de gittikçe artıyor.

 

E-Ticaret Pazarı Büyüyor

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) ve Deloitte işbirliğiyle hazırlanan rapora göre, 2018 yılında ülkemiz e-ticaret pazarında %42'lik büyüme oranı gerçekleşti. Aynı rapora göre, markaların e-ticaret site girişlerinin %70'den fazlası mobil telefon kullanıldı. Hal böyleyken, işletmeden işletmeye (B2B) ve işletmeden tüketiciye (B2C) hizmet veren markaların müşteri ayak izini takip etmeleri ve e-ticaret süreçlerinde çoklu kanal yönetim stratejisini benimsemeleri önemlidir.  

 

Omni-Channel Kullanmak İçin İhtiyaçlar

​Omni-Channel için teknolojik altyapı çok önemlidir. Çok kanallı bir yönetim yapılacağı göz önünde bulundurularak, tüm kanallarda bütünsel ve tutarlı bir strateji izlenmelidir. Sanal asistandan fiziksel mağazadaki müşteri temsilcisine, dijitalden fiziksele uzanan müşteri yolculuğunda her adımda süreç kurgusunun iyi yapılması ve veriler eşliğinde test edilerek, sürekli geliştirilmesinde fayda vardır. 

 

Pazarın eğilimlerini tahmin ederek stok ürün ve fiyatı ayarlayabilme, müşterinin satınalma deneyimini derinlemesine inceleyerek, kişiye özel kampanyalar sunma ve böylece müşteri bağlılığını artırmayı sağlayan çok kanallı pazarlama, e-ticaret sektörü için önemli bir araçtır.

Nagihan Ünüvar

-Ocak 2020-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page