top of page

MARKA YÖNETİMİNDE ŞEFFAFLIK ÖN PLANDA

 

Dünya sürekli yenileniyor, değişiyor. Teknolojinin gelişimi, iletişim mecralarının genişlemesi ve sürekli yenilenmesiyle birlikte insanların farkındalık ve bilinç düzeyi de artmaya başladı. Baskıcı, otoriter, dikey yönetimlerin sürdürülebilir olmadığı bu çağda, markalar da müşterisinin taleplerini dinleyen, uygulayan ve dünyanın daha iyi bir yer olması için çabalayan bir marka olmanın bilincine vararak, değişmeye, yenilenmeye başladılar.  

 

Organizasyonlarda dikey yönetim şekli yerini yatay yönetime bırakırken, söylemler yumuşamaya, farklılıklar kucaklanmaya başladı. Sosyal kapsayıcılık, beraberlik duygusu ve dünya resmine bütün olarak bakma anlayışı markalar cephesinde dalga dalga yayılıyor.

 

Marka yöneticileri, marka kimliklerini ve marka yönetim stratejilerini değiştirmeye, şeffaflık üzerine konumlandırmaya başladılar. Marka iletişiminde net ifadeler kullanılırken, sosyal platformlarda “ben” dilinin yerini “sen” diline bıraktığını görüyoruz. Bu dili kullanan markaların müşterilerinin deneyimlerine odaklandıklarını, sosyal sorumluluğa önem verdiklerini, toplumsal hassasiyetlere duyarlı bir yaklaşım sergilediklerini görüyoruz. 

 

Geçtiğimiz günlerde yeni logosunu lanse eden BMW’nin Marka Başkan Yardımcısı Jens Thiemer’de, bundan böyle ilişki markası olacaklarını söyledi. Markanın yeni logosunu incelediğimizde, dijital hatların ön planda olduğunu, renklerinin yumuşadığını görüyoruz. Yeni logo, markanın, geleceğe odaklı, şeffaf bir yönetim stratejisiyle yol almaya karar verdiğinin bir işareti olabilir.

 

Önümüzdeki yıllarda, marka yönetiminde, ilişki yönetimine önem veren, kullanıcısını markanın içine dahil eden, deneyime odaklı bir anlayış hakim olacaktır. Sorgulayan, düşünen ve fikrini söyleyen müşterinin markanın gerçek sahibi olduğunun bilinciyle hareket eden markaların, şeffalığı teknolojinin aydınlık yüzüyle birleştirerek, sürdürülebilir markalar arasında yerlerini alacağını söyleyebiliriz. 

Nagihan Ünüvar

-Mart 2020-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page