top of page

PANDEMİ SÜRECİNDE MARKA YÖNETİMİ

 

Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve 2020 yılında dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsü, geçtiğimiz ay pandemi olarak ilan edildi. Her geçen gün vaka sayısının arttığı bu pandemiyle mücadele eden dünya ülkeleri, bilinmeyeni anlamaya, ulusal önlemler almaya ve virüsün çaresini bulmaya çalışıyorlar. 

 

Markalar tarafında da işlerin sürekliliğinin sağlanması ve ayakta kalmak için zorlu bir sınav veriliyor. Markalar bu süreci yönetirken, iyi bir planlamayla hazırlık yapabilir, akıllı bir pazarlama stratejisiyle gereksiz harcamaların önüne geçebilir ve teknolojiyi kullanarak maliyetlerini azaltabilirler.

 

Salgının Ekonomik Etkilerine Hazırlanın

Yaygın karantina önlemlerine sebep olan salgının, kısa, orta ve uzun vadede ekonomik etkilerini öngören senaryoları hazırlayın. Ekonomik etkilerin işinizde oluşturacağı düşüşü ve kaybı planlayarak, gereksiz olabilecek masrafları çıkarın. Amaç, uzun vadede markanızın etkinliğine devam etmesi, zararın minumuma indirilmesi ve pazar payının korunmasıdır.

Akıllı Pazarlama İle Kayıpları Önleyin

Bu dönemde, tüketiciler evlerinde kalma eğiliminde olacak ya da mecburen evlerinde kalarak, interneti her zamankinden daha fazla kullanacaklardır. Siz de, fiziksel mağazanıza yönelik geleneksel kanallarda gerçekleştirdiğiniz pazarlama çalışmaları yerine dijital kanalları kullanarak, müşterilerinize güvenli bir alışveriş deneyimi yaşatabilirsiniz. Oluşturulacak akıllı bir dijital pazarlama stratejisi, hedef odaklı marka iletişimi sağlarken, bütçenizi de verimli bir şekilde kullanmanıza olanak verecektir. 

Operasyonel Süreçleri Hızlandırın

Toplum psikolojisinin bozulduğu bu dönemde, operasyonel süreçte herhangi bir aksamaya her zamankinden daha fazla tepki gösterilecektir. Markanızın operasyonel işleyişini kontrol ederek, eksikleri giderebilir ve süreci hızlandırabilirsiniz. Böylece, markanızın her dönemde operasyon süreçlerini başarıyla yönettiğini gösterebilirsiniz. Geri bildirimleri dinleyin ve sürecin eksiksiz yönetimi için müşterilerinizle iletişimde olun.

Sosyal Sorumlulukta Aktif Olun 

İnsan hayatının tehdit eden salgın, markaların hassas ve sorumlu bir yaklaşım içerisinde olmalarını gerektirmektedir. Bu süreçte, sosyal sorumluluk çalışmalarına öncelik veren markalar, süreç sonrasında da unutulmayacaklardır. Toplumun ihtiyaçlarını tespit ederek, markanızın hangi ihtiyaçlara, nasıl çözüm sunabileceğine ilişkin bir liste oluşturarak işe başlayabilir, sosyal medya kanallarını kullanarak aktif olabilirsiniz.

Teknolojiyle Maliyetleri Azaltın 

Uzmanlar, salgının etkisini 2-3 ay daha sürdüreceğini söylüyorlar. Bu süreyi atlatmak için, marka varlıklarını nasıl yönetebileceğiniz konusunda bir planlama yapabilir, pandeminin uzama ihtimalini göz önünde bulundurarak bazı önlemler alabilir ve işletme maliyetinizi azaltabilirsiniz. Çalışanlarınızın evden çalışmalarını sağlamak, çalışma saatlerini esnetmek, toplantıları video konferans kullanarak gerçekleştirmek, müşteri ilişkilerinde yüz yüze görüşmek yerine, sanal asistan veya telekonferans kullanmak bunlardan bazılarıdır. 

Markanızı Geliştirin ve Dijitalleşin

Pandemi sürecinde, çevrimiçi faaliyet gösteren markaların ön plana çıktığını göreceğiz. Markanızın dijitale uyumlu olması, karantina ortamında da faaliyetlerine devam edebilmesini sağlar. Özellikle, e-ticaret markaları, dijitalde faaliyet gösteren perakende sektörü, gıda, yemek, medikal ürünler, kişisel bakım ürünleri, ilaç tedarikçilerinin bu dönemde büyüyeceğini söyleyebiliriz. 

Nagihan Ünüvar

-Nisan 2020-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page