top of page

E-İHRACAT KOBİ'LER İÇİN ÖNEMLİ BİR POTANSİYEL

 

Büyümenin itici gücü olan İhracat, bir markanın kendi ülkesinde markalaştıktan sonra, hedeflerini büyütmesi ve yurt dışı pazarlarda yer alması için önemli bir vizyon ve ülke ekonomisine katma değer sağlayan bir operasyondur. E-Ticaret'in sınır ötesine taşınması olarak adlandırdığımız E-İhracat'ın hedefleri, küreselde ve ülkemizde artarak büyümeye devam ediyor. Ülkemiz markalarının da son yıllarda odağında olan E-İhracat, zaman ve maliyet avantajı, belirli bir kilograma kadar herhangi bir vergi ödemesi olmadan ürünün posta veya kargoyla karşı tarafa ulaştırılabilmesi gibi avantajlarıyla öne çıkıyor.

 

Küreselde Hedef 994 milyar ABD Doları

 

Ali Baba tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Küresel E-İhracat hedefinin 2020 yılında 994 milyar ABD Doları gibi bir değere ulaşması bekleniyor. Dünya E-İhracat'ında dijital oyun, mobil uygulamalar, dizi ve film endüstrisi hizmet sektöründe öne çıkarken, giyim, ayakkabı, elektronik, sağlık ve güzellik ürünleri perakende ihracatında öne çıkan sektörler olarak yer alıyor. Avrupa Birliği ülkesi vatandaşlarının %45’inden fazlası Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden alışveriş yapmayı tercih ederken, internet üzerinde en fazla sınır ötesi alışveriş yapan Ortadoğu ülkeleri, ardından Afrika ülkeleri ve Avrupa geliyor.

 

Türkiye Tekstilde Güçlü

 

Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde 2018 yılında 357 milyon ABD Doları olarak E-İhracat gerçekleşti. Aynı verilere göre, en çok E-İhracat yaptığımız ülkeler sırasıyla, A.B.D., Almanya, Suudi Arabistan, Fransa, Birleşik Krallık, İtalya, Hollanda, Ürdün, B.A.E ve İspanya. Ülkemiz markalarının E-İhracat yaptığı ürünler sırasıyla, giyim ve aksesuar, mücevher, ayakkabı, halı, bitkisel ürünler ve yedek parça oldu. Özellikle tekstil sektöründe güçlü olduğumuz E-İhracat pazarı KOBİ’ler için önemli bir potansiyel kanaldır.              

 

E-İhracat’ta başarılı olabilmek için, E-İhracat stratejisine, analize, farklı dillerde konuşabilmeye, sınır ötesi lojistik operasyonlarının geliştirilmesine, satış sonrası iade, gümrük vergisi ve KDV ile banka komisyon oranlarında düzenlenmelere ihtiyaç duyulmaktadır.  

 

İnternet Sitesi E-İhracat’a Uyumlu Olmalı

 

KOBİ’lerin E-İhracat’a başlarken, hali hazırda E-Ticaret yaptıkları internet sitelerini E-İhracat’a uyumlu hale getirmeleri, hedef ülkenin ana diline uygun ve farklı bağlantı linkleri kullanmaları önemlidir. Düzenleme, hedef ülke ana dilinde, o ülkenin para biriminde ödeme, ödeme sistemleri ve lojistik alternetifleri gözetilerek yapılmalıdır. Yapılacak bu çalışma aynı zamanda SEO (arama motoru optimizasyonu) yapılmasını ve ürününün ön plana çıkmasını da sağlayarak satış olasılığını artıracaktır.

 

Nagihan Ünüvar

-Ağustos 2019-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page