top of page

İNTERNET REKLAMCILIĞI

 

İnternet reklamcılığı, 1990 yıllarının başlarında, rengarenk, düzensiz puntolar ile tasarlanmış bannerlar ile tanışarak başladı. 1996 yılında yahoo ile arama yaparak istediğimiz sayfaları bulmayı öğrendik ve 1998 yılında google’ın hayatımıza girmesiyle kullandığımız diğer herşeyi bir tarafa bıraktık.

 

Geçen 16 yıl süresince, her yeni gün farklı bir uygulama ile karşımıza çıkan google ve sunduğu hizmetlerden faydalanarak işimizi büyütebiliyor, sadece bilgisayarımızı kullanarak dünyanın her yerinde hedef kitlelerimiz ile buluşuyor, işimizi, hizmetimizi, ürünümüzü tanıtarak hem marka bilinirliğini, hem de satışlarımızı artırıyoruz. Artık, tüm dünyada, internet kullanıcılarının %80’i google kullanıyor, dijital pazarlama stratejilerini google üzerinde konumlandırıyorlar.

 

Rekabetin arttığı, talepten çok arzın olduğu günümüz ekonomisinde internet reklam stratejimizi belirlerken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Etkileyici bir marka adı, logosu ve sloganını oluşturun.

  2. Web sitenizi oluşturun. Web sitenizin içerik yönetimini yapmaya başlayın.

  3. Sosyal medya sayfalarınızı, bloğunuzu oluşturun – tüm sayfalarınız ile her gün ilgilenmeli ve güncel tutmalısınız.

  4.  Rakiplerinizi araştırın, neler yaptıklarına bakın. Sosyal medya sayfalarını, web sitelerini inceleyin, takip edin.

  5. Trendleri, gündemi takip edin.

  6. Online pazarlama verilerini inceleyin. Hedef bölgenizdeki istatistiki verileri değerlendirin. Hedef pazarınızı doğru konumlandırmak için, hedef kitlenizi belirleyin.

  7. Dijital pazarlama stratejinizi, reklam vereceğiniz kanalları belirleyin.

  8. Dijital pazarlama reklam bütçenizi belirleyin.

  9. Uygulama sırasında sürekli ölçümlendirme yapın, web sitesi trafiğinizi, reklamınızın hedef kitleniz üzerindeki etkisini takip edin.

  10. Gerekli geliştirmeleri ve iyileştirmeleri yapın.

Reklamlarınız yayınlanırken sürekli geliştirme ve iyileştirme yapabileceğiniz internet reklamcılığı ile markanızı ön plana çıkarabilir, bilinirliğini artırabilir, rakiplerinize fark yaratabilirsiniz. Bunun için sürekli yenilikleri takip etmeyi ve uzmanlardan destek almayı unutmayınız.

 

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page