top of page

MARKAMIN BİR HİKAYESİ VAR

                                                                                                                                                         
​​Hepimizin hayatı bir hikayeden ibaret. Doğuyoruz, büyüyoruz, gelişiyoruz ve bir son ile hayata veda ediyoruz. Resmin bütününe baktığımızda tek bir hayat, yaşam hikayesi, bu sürecin her bir evresinde ise yüzlerce hikaye yaşıyor ve anlatıyoruz. Arkadaşlarımıza, dostlarımıza, ailemize, yeni tanıştıklarımıza hikayelerimizden bölümler anlatıyoruz.  Peki markamızın hikayesi var mı? Bütününde vizyonunu, her bir evresinde ise farklı deneyimlerini anlatacağı hikayeleri var mı? 
Akıllı telefonların, IPad'lerin, dizüstü bilgisayarların hayatımıza girmesi ile birlikte, çevrimdışı olarak adlandırdığımız TV, Radyo, Gazete, Dergi reklamları, yerini, çevrimiçi dijital platformlarda marka bilinirliğini artırmaya yönelik faaliyetlere; sosyal medya, blog yazıları, videolar, webinerler, podcastler, web siteleri, arama motoru reklamlarına bıraktı. Hem daha ucuz hem de hedef kitleye daha kolay ulaşım sağlayan dijital platformlarda markalar birbiri ile yarışıyor, kampanyalar ile viral etki yaratmaya, hedef kitlesinin dikkatini çekmeye çalışıyorlar. Ancak, ürün reklamları, benzer kampanyalar ile marka bilinirliği artırılmaya çalışırken, tüketiciyi bıktıran, sıkan bir hal alabiliyor. Bunun önüne nasıl geçebilir, markamızı nasıl fark edilir, takip edilir hale getirebilir, Tüketicilerimizin bizden bahsetmesini nasıl sağlayabiliriz? Hikayeler ile. Dikkat çekecek, fark yaratacak hikayelerimizi oluşturan etkin, anlaşılır içeriklerimiz ile ve her içeriğimizde mutlaka 4N 1K sorularına cevap vererek; Kim, Ne, Ne zaman, Nerede ve Neden. Hedef kitlemiz kim ? Biz kimiz? Hikayemiz ne? Neden yaratıyoruz? Ne zaman ve Nerede yayınlayacağız? 


1- Hedef Kitlemiz Kim? Biz kimiz?

Kimleri hedeflediğimizi çok iyi bilmeliyiz. Müşterilerimiz, potansiyel müşterilerimiz, hayat tarzları, tercihleri, hangi platformlarda aktif oldukları, neyi tercih ettikleri, nelerden hoşlandıklarını bilmeliyiz. Onları iyi anlamalıyızki benzersiz hikayeler yaratalım. Sıkıntılarını bilmeden hikaye yaratamayız. O sıkıntıya bizim çare olduğumuzu bilmelerini sağlamalıyız. İşte o aradığınız bizde var diyebilmeliyiz. 

2-Hikayemiz ne? neden yaratıyoruz? 

Bu içeriği oluştururken neyi elde etmek istiyoruz? Markamızın hedeflerine uygun bir içerik oluşturmalıyız. Bizi sonuca ulaştıracak etkili bir başlangıç yapmalıyız. Markamızın diğer tüm hikayeleri ile uyum sağlayacak, stratejisi ile bağdaşacak içerikler sunmalıyız.

3-Ne zaman ve nerede yayınlayacağız?

Hikayelerimizi hangi aralıklarda ve nerelerde yayınlayacağımıza karar vermeliyiz. Hedef kitlemize ulaşacağımız kanalları belirlemeli ve harekete geçmeliyiz. 

Tüm bunları yaparken büyük resmi düşünerek hareket edelim, tıpkı hayat hikayemizi oluşturan parçalar gibi. Markamızın bütün resmine uygun hikayeler yaratarak hedef kitlemize ulaşalım ve onları markamızın takipçileri haline getirelim. ​

 

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page