top of page

2021 DİJİTAL PAZARLAMA TRENDLERİ

Kötü süprizlerle yaşadığımız 2020’yi geride bırakmaya hazırlanırken, dijital dünyanın hızlı yükselişine de tanık oluyoruz. Geleneksel işletmeler, dijitalde var olmaya çalışırken, dijital dönüşümü gerçekleştirmiş markalar eksiklerini tamamlamaya çalışıyorlar. İş yapış şekillerinin ve alışkanlıkların evrildiği bu yeni dünyada, tüketiciye ulaşmak ve anlamak için tek pazarlama yöntemi olan dijitalde artan rekabette başarılı olmanın anahtarı, yaratıcılık ve halden anlayan bir iletişim tarzıdır.

 

Tüketici odaklı olarak marka bilinirliğini artırmak, pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek ve iletişimi sürdürülebilir kılmak için kullandığımız dijital pazarlamanın 2021 trendlerinde, kullanıcı deneyimini artıran yapay zeka uygulamaları ile makine öğrenimi ve büyük veri yönetimi ön plana çıkıyor.

 

Büyük Veri Yönetimi

Geçtiğimiz 10 yılda makine öğreniminin gelişmesiyle birlikte, bugün, sürücüsüz otomobiller, konuşarak ses analizi yapabilmeyi ve daha birçok yeniliği konuşuyoruz. Tüm bu çalışmalar, yapay zekanın insanı tanıma yeteneğinin artırılmasıyla yapılıyor. Pazarlama faaliyetlerinde de amaç, marka iletişimini kuvvetlendirmek için hedef kitleyi anlamaya dayanıyor. Veriye konsantre olarak hareketleri takip etmek için, her geçen yıl yeteneğini artıran yapay zeka ile makine öğrenimi, dijital oluşumlarını tamamlayarak, web siteleri, sosyal medya sayfaları ve tüm içeriklerini birbirine entegre eden markaların tüketici ayak izini takip eden yardımcıları olarak öne çıkıyor.

 

Artırılmış Gerçeklik (AR)

İnsanların evde vakit geçirdikleri pandemi sürecinde, gelişmiş teknoloji yatırımlarının ne kadar önemli olduğunu hep birlikte görüyoruz. Eğitimden sağlığa, alışverişten oyuna, geniş yelpazesiyle hayal ve gerçekliği bir araya getiren yapay zeka teknolojisi AR’a yatırım yapan teknoloji şirketleri, AR’ın gücünden yararlanan birçok program geliştirirken, tüketiciler de, IOS ve Android platformlarında aktif olan bu uygulamalar aracılığıyla, AR deneyimlerini geliştiriyorlar. Yeni uygulamalarıyla AR teknolojisi, 2021 yılının yükselen trendleri arasında yer alıyor.

 

Sanal Gerçeklik (VR)

Günümüz teknolojileri, insanların hayallerini sanal gerçeklikle birleştirerek, eğlendirici, keşfedici büyülü bir dünya sunuyor. Markaların kullanıcı ihtiyaçlarını anlayarak, farklı deneyimler yaşatmak için, yapay zeka uygulamalarına entegre görsel araçlarla gerçekleştirilen VR deneyimi, tüketicisinin marka yolculuğunu oyunlaştırarak eğlendirmek ve marka bağlılığı yaratmak üzere, 2021 pazarlama çalışmalarında öne çıkıyor.

 

Ücretli Reklamlar (PPC)

Makine öğrenimi ve yapay zekanın anlama kabiliyetinin artmasıyla birlikte, dijital ortamda kullanılan reklam çalışmaları, hedef odaklı, kişiye özel planlama özellikleri kullanılarak yapılabiliyor. Kullanıcının, aradığı ürün/hizmete kolay ulaşmasının sağlanması için, anahtar kelime, konu, içerik odaklı reklamlar, site, yerleşim alternatifleri, tüketicinin net olarak tanımlanmasını sağlayan gelişmiş segmentasyon araçlar, 2021 yılının dijital pazarlama trendlerinde ön plana çıkıyor.

 

Sesli arama, sanal asistan, video pazarlama, yeniden pazarlama, kullanacağımız diğer araçlar arasında yer almaya devam ederken, teknik pazarlamacılar olarak, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ile PPC’nin birlikte çalışmasına odaklanıyoruz. Yeni yılda, mobil cihaz kullanarak alışveriş yapanların sayısının hızla arttığına, dijital dünyanın bilinçli tüketicisine hitap edecek teknoloji odaklı yeni uygulamaların hayatımıza dahil olduğuna tanık olacağız.

Nagihan Ünüvar

-Aralık 2020-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page