top of page

TÜRKİYE'NİN TEKNOLOJİ YILDIZI

​Dijital Dönüşümü hayatımızın her alanında yaşadığımız hız çağında teknoloji şirketleri yenilikleri ile hayatımızı kolaylaştırıyor. 4.5 G, fiber, sınırsız erişim hızı ile internetin girmediği ev ve cep kalmadı. Bu ay ki yazımda, 2015 yılında uluslararası araştırma şirketi Brand Finance tarafından açıklanan ve Türkiye’nin en iyi teknoloji şirketleri sıralamasında birinci sırada yer alan Türk Telekom Markasını, yeniliklerini, markanın yeni logosunu ve hizmetlerine ilişkin incelememi sizlerle paylaşmak istiyorum. 
Uluslararası Araştırma Şirketi Brand Finance’ın, 2015 yılının en iyi Türk markaları araştırmasında 2,47 milyar dolar marka değeri ile birinci sırada yer alan Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi Türk Telekom, 1995 yılında PTT’nin telekomünikasyon ve posta hizmetlerinin birbirinden ayrılması ile devlet tarafından kuruldu. 2005 yılında, Cumhuriyet tarihinin en büyük özelleştirme ihalesi ile 6 milyar 550 milyon dolara %55 hissesi Suudi Oger Telekomünikasyon’a 21 yıllığına devredilen Türk Telekom, 2014’te Avea ve 2016’da TTNET markalarını bünyesine alarak, mobil, internet, ev telefonu ve TV hizmetlerini tek çatı altında topladı.

 “Birlikten Yepyeni Bir Güç Doğuyor”

2014 yılında Avea ile başladığı ve 2016’da TTNET ile tamamladığı birleşme hamlesi ile birlikte yeni sloganı, yeni logosu ve yeni kampanyaları ile hızını artırarak yoluna devam eden Türk Telekom’un canlı renklere sahip logosunun, üç markanın birleşimini, uyumunu, birliğini anlatmak üzere kurgulandığı belirtildi. Canlı, enerjik ve çevik yapıyı tanımlayan yeşil, cesareti ve hayal gücünü tanımlayan kırmızı renk, güvenilirliği, köklü geçmişi temsil eden Türk Telekom’un mavi renginin bir araya getirildiği belirtilirken, gerek yeni logosu, gerekse dünyanın en uzun fiber altyapısını Türkiye’de gerçekleştiren Türk Telekom’un bu eşsiz ve güçlü yönünü ön plana çıkararak hazırladığı “Fiberliyoruz” reklam filmi, tartışma ve yorumları da beraberinde getirdi.

Bütünleşik Pazarlama ve Markalar

Gerek yeni markaların oluşturulması ve lanse edilmesinde, gerekse hali hazırda faaliyet gösteren markaların tek çatı altında birleşmesinde, markanın tüm iletişim kanallarında aynı anda hareket etmesi, tek iletişim dilini kullanması ve tüketicisine kendini en yalın şekilde ifade etmesinin sağlanması, marka ve pazarlama yöneticileri için çok önemli dinamiklerdir. Bütünleşik pazarlama olarak da adlandırdığımız, geleneksel ve dijital kanalların aynı anda yönetilmesini kapsayan yönetim sürecinde, yeni markanın lansmanı yapılırken, tüketicisi ile buluştuğu tüm kanallarının aynı anda hazır hale getirilmiş olmasının, hem akıllardaki soru işaretlerini gidereceğini, hem de karmaşayı önleyeceğini düşünüyorum.

Yazımı bitirirken, Türkiye’nin en önemli marka birleşmesini gerçekleştiren ve teknoloji yarışında Türkiye’nin marka değeri en yüksek markası olan Türk Telekom’u kutluyor, Türk markalarının uluslararası sıralamalarda da yer almasını diliyorum.

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page