top of page

2020 TEKNOLOJİ EVRİMİNE DOĞRU

 

1950-1970 arasında başlayan Dijital Devrim’le birlikte mekanik ve analogdan dijital dönüşüme doğru yol almaya başlayan Dünya'nın iletişim dili de değişerek Bilgi Çağı başladı. 1960’larda sadece hükümetlerin ve askeri güçlerin kullandığı bilgisayarlar 1970’lerde kişisel kullanıma da sunulurken, o yıllarda işletmeler de dijital dünyada yerini almaya başladı. 1980’lerde filmlere, bankalara ve birçok endüstriye giren bilgisayarlar, ülkemizde de 1980’lerde aktif olarak kullanılmaya başlandı. Buna, 1990’larda cep telefonları eklenerek 21.’inci yüzyılla birlikte bilgi artık dijitale entegre olarak hızla gelişmeye devam etti. Akıllı telefonlar ve internet ağının yaygınlaşmasıyla birlikte artık yapay zeka ve robotik teknolojileri konuşuyoruz.

 

Öte yandan, Almanya’nın öncülüğünde başlayan Dördüncü Sanayi Devrimi ve Endüstri 4.0’la birlikte akıllı fabrikalarda kullanılmak üzere siber fiziksel sistemler geliştirilmeye başlandı. Makine öğrenimi ve yapay zekayla iş yapış şekillerimiz değişti. Bazı işler artık sadece arşivlerde anılmaya başlarken, dijitalin içine doğan yeni işler göz alıcı gelişimine devam ediyor. Kimilerimiz endişe duyarak, büyük çoğunluğumuz da heyecanla yeni dünyanın iş yapış şekline uyum sağlamaya çalışıyoruz.

 

Bizi Ne Bekliyor?

Son çeyreğine girdiğimiz 2019 yılını geride bırakmaya hazırlanırken, 2020 Teknoloji Evrimi’ni heyecanla bekliyoruz. Dördüncü Nesil Teknoloji'nin yaklaşık 10 katı veri iletim hızı sağlayacak olan ve Beşinci Nesil Telekominikasyon Hizmeti olarak adlandırılan, yeni nesil kablosuz telefon teknolojisi 5G’nin 2020’ye kadar tamamlanacağı öngörülüyor. 5G ile sürücüsüz araçlar, sanal gerçeklik, uzaktan ameliyat ve nesnelerin interneti hayatımıza daha fazla dahil olacak. Sabit ve hareketli sistemleri birbirine bağlama imkanı verecek olan bu teknolojiyle daha konforlu yaşama imkanı sunan akıllı şehirler inşa edilecek. Dünya'da 12 trilyon dolarlık bir değer yaratması beklenen 5G teknolojisinin 20 yıl içerisinde 22 milyon yeni istihdam yaratması öngörülüyor. Teknoloji, sadece bir kesimin değil herkesin dahil olması gereken bir eğitim şekli haline gelecek. 2020 Teknoloji Evrimi yakın zaman içerisinde Ekonomik Evrime yol açacak.

 

Dijital Dünyayı Anlamaya Çalışın

Tüm bu gelişimle birlikte, Dünya ve ülkemiz 2020’ye hazırlanırken, gerek dijitalin içine doğan işlerde çalışanlar, gerekse geleneksel kanallarda hayatına devam edenlerin dijital teknolojilere uyum sağlamak için fazla zamanı kalmadı. Eğitimi ne olursa olsun, herkesin yeni teknolojileri anlamaya çalışmasında fayda görüyorum. Bilgi bir tık uzakta ve keşfedilmeyi bekliyor. Gelişen teknolojilere uyum sağlamak, için herkesin okuması, araştırması, öğrenmesi gerekiyor. Eğitim artık süresiz ve sınırsız ve sadece diploma yeterli değil. Sürekli eğitim artık bir yaşam biçimi haline geldi. Sürekli eğitimi benimseyerek ve dünyayı anlamaya çalışarak geleceğe doğru güvenle, algılarımız açık bir şekilde yol alabiliriz.

 

2020’ye 6 aydan az bir zaman kaldı. Dersimizi iyi çalışmamızda fayda var, çünkü dijital dünyanın yeni şekli onu anlamaya çalışanlara kapısını sonuna kadar açacak ve yeni ufuklara doğru birlikte yol almaya devam edecek.

 

Nagihan Ünüvar

-Temmuz 2019-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page