top of page

DEĞERLİ BİR MARKANIN 5 ÖZELLİĞİ

                                                                                                                                                          Günümüzde marka olmak belki tüm zamanlardan daha önemli ve üzerinde sürekli araştırma yapılan, kitaplar yazılan, yeni uygulamalarla geliştirilen bir süreç. Artık sadece bir logo ve kurumsal kimlik oluşturmanın marka yaratmak olmadığını biliyoruz. Bir marka yaratmak, büyümek ve değerli bir marka olmak için 5 özelliği sıraladık;

1-Karakterlidir

Öncelikle ürününüze ya da hizmetinize bir kişi olarak bakın ve bu kişiyi yalın bir dille ifade edecek karakterini inşa edin. Bunu yapmak için öncelikle sektörünüzde faaliyet gösteren markaları araştırın ve bu markaların kendilerini nasıl ifade ettiklerini ve hedef kitlelerin marka hakkındaki düşüncelerini, endişelerini araştırarak anlamaya çalışın.  Ardından, hedef kitlenin karşılanmamış ya da endişe ettiği ihtiyaçlarından yola çıkarak markanızı diğerlerinden farklılaştıracak özelliğini belirleyin.

2-Sağlam İlişkiler İnşa Eder

Tıpkı kendi hayatımızda olduğu gibi, markanızın da boş vaadler üzerine kurulu, geçici ilişkiler yaşamasına izin vermeyin. Özel hayatınızda güvensiz ve dürüst olmayan ilişkiler yaşamaktan keyif alır mısınız? Markanızın da müşterileri ile olan ilişkisinde güvenilir ve dürüst olmasına dikkat edin. Anlık bir kazanç mı tercih edersiniz yoksa uzun soluklu ilişkiler inşa ederek, sürekli bir kazanç mı? Üstelik, günümüzün en önemli pazarlama aracı olan sosyal medya ile uğranılan hayal kırıklığı bir anda yüzbinlerce insana ulaşabiliyorken.

3-Özgün ve Cesurdur

Başkalarını taklit ederek yaşamak mı yoksa kendi özgün kişiliğimizle ilerlemek mi? Markanız özgünlüğü ve cesareti ile hatırlanır. Herkes gibi olmayan arzu edilir ve sahip olunmak istenir. Özgünlük, ağaca tırmanmaya çalışan bir kuş olmak değil, kanatlarının farkına varan bir kuş olmaktır. Diğer markaları taklit ederek bir marka yaratırsanız, müşteriniz size gelmek için ya da ürününüzü satın almak için sadece fiyata bakar.

4-Kendini Yeniler

Doğduğumuz gün itibariyle sürekli değişim ve gelişim içerisindeyiz. Tıpkı bizim gibi markamızın da belirli aralıklarda yenilenmeye ihtiyacı vardır. Karakterimiz marka vaadimizdir ve tektir ancak nasıl kıyafetlerimizi, tarzımızı sık sık yeniliyorsak, markanızın görünümüne ya da sunumuna da yenilikler katabiliriz. Bu, inovatif bir ürün, hizmet geliştirerek ya da hizmet şeklini geliştirerek olabilir.

5-Unutulmaz

Unutulmamayı kim istemez? O halde markanızı silinmeyecek yerlere kazıyın. Promosyonlar bunun için müthiş bir yoldur. Tıpkı imzanız gibi, markanızın logosunu kesilmeyecek, yırtılmayacak, çıkarılmayacak şekilde takdim edin. Sürekli yanında taşınabilecek, bir ihtiyacı giderecek, markanızı hatırlatacak küçük promosyonlar bulabilirsiniz. Baktıkça hatırlanın, hatılandıkça aranın ve sonunda güvenilir, dürüst, karakterli markanızla tüm kalplere imzanızı atın.


-Nisan 2018-

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page