top of page

MARKA YÖNETİMİNDE İÇERİK PAZARLAMASININ ÖNEMİ

 

İstatistiki rakamlar, 8 milyara yaklaşan dünya nüfusunun yarısından fazlasının internet, 4 milyara yakınının da mobil internet kullanıcısı olduğunu gösteriyor. 82 milyon nüfusu olan ülkemizdeyse, 62 milyonun üzerinde olan internet kullanıcılarının üçte birini Z kuşağı oluşturuyor. İnternette zaman geçirme oranı oldukça yüksek olan yeni nesil, alışkanlıklarını da çevrimiçi geliştiriyor.
 
Pandemiyle birlikte, tüketicilerin de dijital ortamda yoğun vakit geçirmesi, alışkanlıklarının değişmesi, çevrimiçinde farklı bakış açısına sahip markalara duyulan ihtiyacı artırdı. Bu sebeple, markaların tüketicisi nezdinde ayırt edici özellikleriyle öne çıkmaları ve iletişimde olmaları için içeriğe yatırım yapmaları önemlidir.
 
İnternet sitesine sahip her marka aynı zamanda birer yayıncı ve içerik üreticisidir. İnternet sitesinde ürün ya da hizmete ilişkin her kelime, markanın kendini ifade ettiği içeriklerini oluşturmaktadır. Aynı şekilde, anahtar kelimeler, etiketler, hedeflenen kitlenin markaya ulaşmasını sağlamak için kullandığı içerikleridir.
 
Arama motorlarında arama yaparken markanın ön plana çıkmasını sağlamak için arama motoru optimizasyonu yapılır. Arama motoru ajanı, indekslenen siteleri belirli zamanlarda ziyaret ederek, site içeriğinin markayla ilişkisinin ne kadar ilintili olduğunu kontrol eder. Bu da, markanın organik aramalarda üst sırada çıkmasını ve arama motoru reklamlarının efektif olmasını sağlayan kalite puanını etkiler.
 
İçerik, bir metin, görsel ya da video ile paylaşılabilir. Paylaşılan her içerik markanın bıraktığı birer iz olup, günümüzün ve geleceğin marka dünyasında değerli içerik üretimi pazarlama planlamalarında üst sırada yer almaya devam edecektir. Oluşturulan içeriklerin hangi kanallarda, nasıl paylaşılacağı içerik pazarlaması olarak adlandırılır ve markanın hazırladığı içeriklerin hedef kitleyle buluşmasını sağlayan çevrimiçi tüm kanalları kapsar. İnternet sitesi, sosyal medya, webinar, podcast, blog, görsel, metinsel ücretli ve organik reklamlar, elektronik posta içerik pazarlamasında kullanılan kanallardır. İçerik pazarlamasında kullanılan mecraların kendine özgü bir kitlesi bulunmaktadır. Dolayısıyla, içeriklerin, yayınlanacağı kanalın doğasına uygun olması önemlidir.
 
İlgi çekici bir içerik üretmek, içeriğin hedefleyeceği kitlenin iyi tanımlanmasıyla başlar. Müşteri odaklı içerik üretimi karşılanmamış ihtiyaçlara yöneliktir. Doğru bilgi verir, gerçek ve değerlidir. Farkındalık yaratır, paylaşılır ve daha fazlası için markaya geri dönülmesini sağlar. Müşteriye yardımcı olarak hayatı kolaylaştırır ve ilham alınan, güvenilir bir kaynak olarak kabul edilir.
 
İyi bir içerik üreticisi, makale yazarken ya da bir haber paylaşırken değer odaklıdır, 4N1K kuralına cevap vermesi gerektiğini bilir. Ne? Ne Zaman? Neden? ve Kim? Markalar da bir yayıncı bakış açısıyla içerik yazmak için; içeriğin kimin için, neden yazılacağı ve vermek istenen mesajın ne olacağını sorgulayarak, hazırlanan içeriğin ne zaman ve nasıl yayınlanacağını belirleyerek planlamaya başlayabilirler. İçerik stratejisinin markanın uzmanlığıyla bütünleşmesi gerekir. Planlama yaparken, markanın kim olduğu ve diğerlerinden farklılaştıran özelliğinin de net olarak bilinmesi gerekir.
 
Başarılı içerik orijinaldir ve ilham verir. Amaç, markayla bütünleşen sahici hikayeyi, sade bir anlatımla sunmak ve değer yaratmaktır. Markalar, iyi bir içerik ve pazarlama stratejisiyle kendi alanlarında hak ettikleri değere sahip olabilirler.

 

Nagihan Ünüvar

-Ekim 2020-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page