top of page

25 YAŞINDA GİRİŞİMCİ OL MA!

                                                                                                                                                         

Gelişen teknoloji ile birlikte gençler lise ve üniversite sıralarında girişimci olma hayalleri kuruyor, dünya üzerindeki başarı örneklerini kendilerine idol olarak alıyorlar. Bir e-ticaret sitem olsun, internet üzerinde satış yapayım..Gençleri daha iş hayatı nedir bilmeden bu işin içine sürükleyenler de cabası. Elbette bu gençler arasında başarılı olanlar da var ancak bana göre bu başarı örneklerinin çoğu maddi ve manevi olarak güçlü olan ailelerinin arkasında durduğu gençlerden oluşuyor. Ben gerek konuşmacı olarak katıldığım seminerlerde, gerekse birebir görüştüğüm gençlere sürekli olarak önce iş hayatını anlamaları gerektiğini ve bunun için de en az 10 -15 yıl profesyonel kariyer yapmalarını öneriyorum. Neden? İsterseniz size kendimden örnek vereyim. Ben İstatistikçi olarak mezun olduktan sonra yaklaşık 20 yıl profesyonel iş hayatının içerisinde irili ufaklı bir çok kurum ve kuruluşta çalışmış bir bireyim. Memur bir anne ve babanın iki çocuğundan biriyim ve çok şükür ki ailem beni yetiştirirken kendi ayakları üzerinde durmanın ve özgür bir birey olmanın ne kadar önemli olduğunu söyleyerek yetiştirdi. Üniversiteden mezun olunca deneyim kazanmama sebep olan işlerde çalıştım ve sonunda iş hayatı içerisinde aldığım eğitimler, bilgiler ve sürekli ufkumu genişlettiğim çalışmalarımdan öğrendiklerimle 2014 yılından bu yana kendi işimi yapıyor, edindiğim deneyimlerimden ve know-how’dan faydalanmak isteyen firmalara marka danışmanlığı hizmeti veriyorum. Tek başıma yola çıktım çünkü elimde yapacağım işle ilgili bilgi ve deneyim vardı. Yol uzun ve her gün yeni bir şey öğrenmeye ve deneyimlemeye devam ediyorum.

Gençler, yaratıcı olmak çok güzel, kendi işini yapmak müthiş bir duygu ancak her şeyin bir zamanı olduğunu unutmayalım. Üniversiteden mezun olunca hayatın hayal ettiğiniz ve size söylenenler gibi olmadığını anlıyorsunuz. İş hayatında insanlar değişiyor, para ve ünvan merakı insanları farklı ajandalar oluşturmaya yöneltiyor. Ticaret zaten başlı başına bir konu ve ticaret yapmak için nasıl yapıldığını deneyimlemek ve bunun için de ticaret yapan insanların yanında uzun bir süre çalışmak gerekiyor. Ailenizin maddi durumu çok iyi, anneniz veya babanız ticaretle uğraşıyorsa tabi ki daha şanslısınız. Ancak krediyle, hibeyle bir iş kurmaya çalışmak kolay değil. Bunu yönetmek için bilmek ve bu işi yapanlardan faydalanarak deneyimlemek lazım. Üstelik piyasada baş etmeniz gereken menfaatçi, sizin hayallerinizi suistimal etmeye hazır onca insan varken. Sizi kısa zamanda zengin olacaksın gibi vaadlerle kandırmaya çalışan insanlarla ilgili haberleri her gün okuyor, görüyoruz. Tabi bazen bir çok yetişkin insan da bu vaadlere inanabiliyor. Bunun altında yatan en önemli sebebin eğitim eksikliği ve bilinçsizlik olduğunu düşünüyorum. Yurt dışında imkanlar daha farklı. Daha ilkokul sıralarında çocukların yaratıcılığını ön plana çıkaracak eğitimler ve imkanlar veriliyor. Bilim ve sanat üzerine kurulu eğitim sistemi içerisinde yetişen çocuklar bilinçleniyor, gelişiyor ve ne istediklerini biliyorlar. Tabi ki zamanla gelişeceğiz, güzel işler yapacağız ancak tüm bunlar tutarlı ve sağlam adımlarla ilerleyerek olacak.

Gençler, hayal kurmaktan asla vazgeçmeyin ancak o hayale giden yolun çok çalışmak, okumak ve deneyim kazanmak olduğunu unutmayın. Hayatta hiçbir şey aniden olmaz, hızlı yükselişler hızlı çöküşleri beraberinde getirir. Genç ya da yetişkin hepimiz bize hayatının fırsatını veriyorum diyen insanları iyice araştırmalı, sormalı ve sorgulamalıyız. Unutmayalım ki, hayatta her şey bir anda olsaydı, doğmadan önce 9 ay 10 güne ihtiyacımız olmazdı. Bu satırları okuyanlar arasından zamanı geldiğinde gurur duyacağımız işlere imza atacak başarılı girişimcilerin çıkacağına inanıyorum. 


-Mart 2018-

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page