top of page

DİJİTAL REKLAMCILIKTA SIFIR POZİSYON AVANTAJI

 

2020 yılında dünya genelinde dijital reklam harcamalarının 1 trilyon doların üzerine çıkacağı tahmin ediliyor. Ülkemizdeyse dijital reklam harcamaları her geçen yıl %20’ye yakın büyümeyle artarak devam ediyor. İstatistiklerden yola çıkarak,  dünyada dijital reklam harcamalarının tüm mecraların önünde yer aldığını görüyoruz.

 

Ülkemizde, dijital reklamlar TV reklamlarından sonra en çok yatırım yapılan ikinci reklam mecrasıdır. Günümüz ve geçmiş istatistiklere bakarak, ülkemiz dijital reklam harcamalarının 2020 yılında 2.5 milyar türk lirasını geçeceğini, 2 yıl içerisindeyse dijital harcamaların tüm reklam mecralarının önünde yer alacağını öngörebiliriz.

 

2020 yılıyla birlikte, içerik odaklı, alaka düzeyi yüksek, doğal ve kullanıcının aradığını bulmasına odaklanan reklamlar öne çıkarken, arama motoru reklamcılığında sıfır pozisyon olarak tanımladığımız position zero faktörünü kullanıyoruz. Sıfır pozisyonu kullanan reklamcılar, kullancıların aradığı kelimeleri zengin parçalar olarak adlandırdığımız snippet olarak tanımlıyor. Ancak, snippet’ta yer alan anahtar kelime markanın sitesinde ilgili ürün/hizmet içeriğinde bulunmuyorsa reklam o kullanıcıya gösterilmiyor.

 

Sıfır pozisyon için, öncelikli olarak internet sitesinde ilgili ürün ya da hizmet içeriğinin ve detayının kullanıcının aramasına uygun olması ve kullanıcının arama yapacağı anahtar kelimelerin taranarak bu anahtar kelimelerin snippet kullanarak ön plana çıkarılması gerekiyor. Arama motoru optimizasyonu olarak tanımladığımız SEO, organik aramalarda ürün/hizmetin bulunmasını sağlarken, arama motoru reklamcılığında da sıfır pozisyon avantajından faydalanılmasına olanak veriyor. Ürün/hizmet tanımı kullanıcının aramasına uygun değilse reklam gösterilmiyor.

 

Sıfır pozisyon reklamcılığı, ürün/hizmet sağlayıcılarının hedef odaklı reklam çalışması yapmasını sağlarken, reklam bütçesinin verimli olarak kullanılmasına da olanak veriyor. Kullanıcıya da aradığını anında bulma avantajı vererek, iyi bir deneyim yaşatabiliyor.

 

Nagihan Ünüvar

-Şubat 2020-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page