top of page

MARKA CEO OLMANIN ŞİFRESİ

​Onlar şirketlerin üst katlarında zorluğu ve yalnızlığı yaşayan, gelişim ve bilgi açlığını ömür boyu performansa çeviren, itibar sıralamasının üst segmentinde yer alan marka CEO’lar. Starbucks’ın kurucusu Howard Schultz, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Volkswagen CEO’su Martin Winterkorn, Adidas’ın CEO’su Herbert Haimer ve diğer marka CEO’lar.
Harvard Business Review’ın dünyanın en başarılı 100 CEO’su üzerine yaptığı bir araştırmaya göre, CEO’ların %24’ü mühendislik derecesine sahip. Bu CEO’ların %29’u ise MBA yapmış. Hem mühendislik eğitimi almış hem de MBA yapmış CEO’ların oranı ise %8” Mühendisliğin bireye pratik, sistemli, planlı, mantıklı, gerçekçi, pragmatik oryantasyon kabiliyeti verdiği, analitik bakış açısının bir makina, bir inşaat ya da bir şirket olsun, birşeyleri inşa ederken kullanılan metodların nasıl çalıştığını özümsettiği ve teknik bilgilerinin şirketlerin yapılandırılmasında önemli rol oynadığı malum. Sonuç odaklı, objektif bakış açısının şirket organizasyonlarında ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Bir istatistikçi olarak, başarılı CEO’lara yönelik şahsi fikrim ise, sayılarla uğraşanların, istatistiklere önem verenlerin, hata payınında hesabını yaparak bir sonraki adımı doğru tahmin edebileceklerini, ancak bütün bu hesapları yaparken yaratıcılık ve duygusallığı unutmamak gerektiği yönünde. Yaratıcılığını, ön sezilerini sayılarla birleştirenlerin başarılı CEO olacağını düşünüyorum. Sadece teknik bilgi, sadece sayılar başarılı bir yapılandırmayı bize sağlar, ancak yeterlimi? Rekabet artıyor, teknoloji gelişiyor, farklı olmak gerekiyor. Farklılık inovatif düşüncelerin hayata geçmesi ile mümkün ve farklı olmak için yaratıcı olmak gerekiyor. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 2004 yılında bir cumartesi, yöneticisine acil toplantı çağrısı yaptığında aklındaki tek düşünce olmayanı görüp, oldurmak değil miydi? 25 USD üzerinde alışveriş yapanlara free shipping fikrini söylediğinde, lojistik departmanını hayretler içerisinde bıraktığı, düşüncesinin berbat bir fikir olarak görüldüğü o günlerden, bugün  E-Ticaret’in kitabını yazan, tüm E-Ticaret girişimlerinin örnek aldığı dev Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’dan bahsediyoruz. Bir fikir, o fikirden döndürmeye çalışan sayılarla uğraşanlar ve bugün gelinen sonuç. Apple’ı dünya devi haline getiren, olmayanı olduran Steve Jobs üniversite mezunu bile değildi. Okuldan atılmış, sonrada çok sevdiği Apple’dan atılmıştı. Steve Jobs’un bize mesajı “Aç kal !” Bilgiye aç kal, sürekli öğren, bul, keşfet, farkında ol, farklı ol değilmiydi? Virgin şirketler grubunun kurucusu Richard Branson, sadece eğlenceli birşeyler yapmak istedim demedimi? Onaltı yaşında liseyi terk ederken öğretmeni ona “Sen ya hapisi boylarsın, ya da multi-milyoner olursun!” demişti.
Gönül isterdi Türkiye’den böyle örnekler vermiş olmak veya dünyanın önde gelen 100 CEO’su arasında ülkemizden de CEO görebilmek olmakla birlikte, Harward Business Review’ın yaptığı araştırmayı ele alırken, teknik olmanın her şey olmadığı üzerinde durmak istedim. Bakış açımızı genişletmek, farkındalığımızı artırmak sadece başarılı CEO olmak için değil, sınırları aşmak için ihtiyacımız olan cesareti bize verecektir.
Sınırsız bilgiye aç günler dilerim.

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page