top of page

2020 DİJİTAL PAZARLAMA TRENDLERİ

 

Dijital dünya sınırları ortadan kaldırırken, dijital dönüşüme yatırım yapan işletmeler, bugünün ve yarının dünyasında varlıklarını sürdürmek adına önemli bir adım atıyorlar. İletişimin kolaylaştığı dijital dünya rekabeti artırırken, markaların, ilham veren ve kendini diğerlerinden farklılaştıran bir marka olmak için, yaratıcı fikirlere her zamankinden daha çok ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

 

Öte yandan, ülkemiz ve dünyada alışveriş alışkanlıkları hızla dijitale taşınıyor. Markaların,  tüketicilerine ulaşmak,  marka bilinirliğini artırmak, pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek ve müşteri ilişkilerini sürdürülebilir kılmak için kullandıkları dijital pazarlamanın 2020 trendlerinde, kişiye özel deneyimler, ulaşılabilirlik, hedefe odaklı kampanyalar ön plana çıkıyor.

 

Hikayeler ve Video Reklamlar

Markalar, gerçek insanları hikayelerin odağına koyarak, etkileşim için youtube ve instagram başta olmak üzere hedef kitlelerine ulaşacakları sosyal platformları aktif olarak kullanacaklar. Pazarlama bütçelerinde video reklam ve yaratıcı içerik harcamalarına öncelik verilecek.

 

Whatsapp/Messanger Gerçek Zamanlı Mesajlaşma

Müşteri ilişkilerinde whatsapp ve messanger aktif olarak kullanılırken, sanal asistan kullanımının yaygınlaşacağını, ses, görüntü teknolojileriyle bu deneyimin geliştirildiğini göreceğiz.

 

Basit ve Anlaşılır İçerikler

Yaratıcı içerik pazarlaması gündemde olmaya devam edecek. Markalar, müşteri deneyimine odaklı içerikler üretmek için zaman ve bütçe harcayacaklar. Site altyapılarında alışveriş adımlarını kolaylaştıran sade arayüzler kullanılırken, site içeriklerinin yalın ve anlaşılır olmasına özen gösterilecek.

 

Z Kuşağı Etkisi

2000 yılı ve sonrası teknolojinin içine doğan Z kuşağı etkisi markaların merceğinde olurken, yeni nesli anlamaya, ilgisini çekmeye odaklanacak olan markalar, yeni kuşağın coşku ve heyecanına ortak olacak kampanya ve uygulamalar geliştirecekler.

 

Interaktif Deneyimler AR/VR

Site trafiklerinin %80’e yakınının mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiği günümüzde, markalar, mobil cihaz trafiğini satın almaya çevirmek için mobil site adımlarını kolaylaştırmaya, uygulama ve sanal gerçeklikle ürün deneyimini geliştirmeye ve oyunlaştırmaya çalışacaklar.

 

Doğal ve Kişiselleştirilmiş Reklamlar

İlgi alanı, pazarda araştırılan konular, hedef kitle alışkanlıklarından elde edilen veriler işlenerek, müşterinin ihtiyacına yönelik doğal reklamların kullanımı yaygınlaşırken, arama sorguları ile müşteri ayak izini takip eden algoritmalarla, hedef odaklı yeniden pazarlama reklamları öne çıkmaya devam edecek.

 

Alışveriş Reklamları

Perakende sektörünün vazgeçilmezi alışveriş reklamları ön planda olmaya devam edecek. Arama sorgularına odaklı ve kıyaslama imkanı veren alışveriş reklamları için, markalar altyapılarını geliştirerek, ürünlerin görsel ve içeriklerini alışveriş reklamlarına uygun hale getirecek, ihtiyaca uygun ürün kategorilerini genişletecekler.

 

Etkileyiciler

Hedef kitlenin takip ettiği etkileyiciler markalar için önemini korumaya devam ederken, etkileyicilerin organik takipçilerine ve yorumlarına odaklanacak olan markalar, kampanyalarında doğal marka elçilerine yer vermeye özen gösterecekler.

 

Teknik Pazarlamacılar

Analitik bakış açısının önemli olduğu dijital dünyada teknik pazarlamacı kavramı ön planda olacak. Özellikle, üniversitelerin yazılım, bilgisayar, istatistik bölümlerinden mezun ve kendini bu konuda geliştirerek yetkinliklerini artırmış pazarlama yöneticileri markaların tercih sebebi olacaklar.

Nagihan Ünüvar

-Ocak 2020-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page