top of page

2018’İN EN DEĞERLİ MARKASI: MÜŞTERİYİ TUTKUYLA BAĞLAYAN BİR MARKA

Tüm dünya ve özellikle ülkemiz zor bir yılı geride bırakmaya hazırlanırken, uluslararası araştırma şirketi Interbrand 2018’in en değerli markalarını açıkladı. Müşterilerinin beklentilerine kısa vadede çözümler sunan, kişiye özel ürünleriyle ön plana çıkan, cesur adımlarıyla diğerlerinden ayrışan yeni markalar da listede yer alırken, bulunduğu sektörü son 10 yıldır domine eden, atalete kapılmadan sürekli değişim ve gelişimle kendini yenileyen cesur bir marka en değerliler listesinde zirvedeki yerini korumaya devam etti.

 

Bu yazımda, müşterilerin ne istediğini bildiği ve kişisel markasını oluşturduğu çağımızda, işletmelerin büyümesi için marka olmanın ne kadar önemli olduğundan hareketle, son 6 yıldır en değerli marka olarak listenin başında yer alan Apple’ı diğerlerinden farklı kılan en önemli özelliğini inceledim.

 

Dijital Çağın İkonu

 

Dijital çağın en önemli global markası olan Apple 6 yıldır liderlik koltuğundaki yerini korumaya devam ediyor. 42 yıllık geçmişe sahip Apple adını son 10 yılda sıkça duymakla birlikte, Apple’ın markalaşma süreci uzun ve deneyimlerle geçen bir 30 yılın eseridir. 1984 yılında ilk Mac bilgisayarı tanıtan Steve Jobs,1985 yılı sonunda kurucusu olduğu Apple’dan ayrılmak zorunda bırakılmış, 1996 yılında markasına geri döndüğünde Apple’ın durdurulmaz gelişimi de başlamıştı. 2007 yılında taşınabilir Mac Pro ve ilk Iphone’nun tanıtımını yapan Jobs, 2011 yılında vefat edene kadar, her yıl iphone’un yeni bir ürününü piyasaya çıkarmıştır. Jobs’un ölümünden sonra da devrimlerine devam eden Apple, 2018 yılında 214 milyar 480 milyon dolar marka değerine sahip olarak, geçen yıldan bu yana %16 değer kazandı.

 

Müşteriyi Tutkuyla Bağlayan Marka

 

 “Hayatı zenginleştiren deneyimler sunduğumuzda işimizi en iyi şekilde yapmış oluruz.” – Apple İlkesi

 

Apple müşterilerinin ortak özelliği Apple ruhuyla dolu olmasıdır. 2011 yılında İngiliz araştırmacılar, insanların beyninde Apple’ın uyardığı bölgenin, dini deneyimlerle ilgili bölge ile aynı olduğunu tespit etti. Nörologların manyetik rezonans görüntüleme sistemiyle (MRI) gerçekleştirdiği çalışmalarda, Apple ürünlerinin fotoğraflarının gösterildiği Apple tutkunları ile, dini içerikli resimlerin görsterildiği dindar insanların beyninde aynı bölgelerin harekete geçtiği tespit edildi. (kaynak: The Apple Experience, Carmine Gallo)

 

Apple’ı benzersiz kılan yaşattığı kusursuz müşteri deneyimidir. Apple kullanıcısı, müşteri hizmetlerini aradığında sorununun kısa sürede çözümleneceğini, bir Apple Store’a gittiğinde güleryüzle karşılanacağını bilir. “Gerçekten kendini aşmak ve evrende iz bırakmak isteyen farklı türdeki insanları cezbediyoruz.” – Steve Jobs. Jobs’un vizyonu, insanların yaratıcılıklarını ortaya çıkaracakları, hayatlarını zenginleştirecek kişisel araçlar yaratmaktı. Apple’ın bugün dünyada tutkuyla bağlanılan lider marka olmasının en önemli özelliği, ürünlerini tercih eden ve markaya tutkuyla bağlanan kullanıcılarının hayatlarını zenginleştirmeye adanmış bir marka olmasıdır. Müşteri ihtiyaçlarını anlıyor ve onları mutlu edecek çözümler sunuyor. Rakamlarla değil rakamların arkasındaki hikaye ile uğraşıyor. Ürünlerini sürekli geliştirirken, bir yandan da müşteri deneyimlerini takip ediyor. Apple ilkesiyle yaşıyor ve yaşatıyor.

 

Müşteri Güvenmek İster

 

Dijital çağın en önemli özelliği sınırsız bilgiye ulaşabilme özgürlüğüdür. Bilgi ve donanım çok değerli olmakla birlikte, araştıran, okuyan bir insan için aradığı bilgiye ulaşmak çok da zor değildir. Sizden daha çok bilgiye sahip bir insan mutlaka bulunur. Ancak, aynı bilgiye sahip, güveneceğiniz birini bulmak o kadar kolay değildir.

 

Tüm çağlarda müşterilerde hiç değişmeyecek duygu güvenmektir. Seçeneklerin çoğaldığı ve rekabetin üst düzeyde yaşandığı dijital çağın lider markalarının öne çıkan en önemli özelliği güvenilir olmaktır. Değerli markalar, müşterileriyle güven üzerine sağlam ilişkiler kuran, doğru karar vermelerine yardımcı olan markalardır.

Müşteri nezdinde güvenilir bir marka olmanın, değerli bir marka olmak için ne kadar önemli olduğunun farkında olan liderler, ilk adımın çalışanlarının kendilerine güven duyması olduğunu da bilirler. Onlar, müşterileri ile birebir iletişimde olan çalışanlarına karşı dürüst ve şeffaftırlar. Samimi ve güvenilir çalışanları işe alır ve onlara değerli olduklarını hissettirirler. Virgin Şirketler Grubu CEO’su Richard Branson bunu en iyi şekilde ifade etmiştir: “İnsanlarıma insan gibi davranmak için uğraşıyorum…Eğer önemsediğinizi biliyorlarsa, içlerindeki en iyiyi açığa çıkarırlar.”

 

Her insanın içinde ayrı bir yetenek vardır. Çalışanlarınızın sahip oldukları yeteneğin farkına varıp ortaya çıkarmaları için, öncelikle onlara değer verin. Değerli olduğunu bilen mutlu çalışanlar müşterilere benzersiz bir deneyim yaşatacak ve markanız müşterilerin güven duyduğu değerli bir marka olma yolunda önemli bir adım atmış olacaktır. 2018’in ve son 6 yılın en değerli markası olan Apple yıllardır bu ilke ile çalışıyor ve zirvedeki yerini korumaya devam ediyor.

Nagihan Ünüvar

-Ekim 2018-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page