top of page

BİZ BİZE E-TİCARET

 

Teknolojinin evrimi ve 5G geçiş sürecinin heyecanıyla 2020’yi karşılarken, 2019’un son ayında Çin’in Wuhan şehrinde kendini göstermeye başlayan Covid-19 salgınının kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alacağından habersizdik. Dört aydır virüsle mücadele eden mavi gezegenimiz, her geçen gün biraz daha içine kapanırken, bizler de hayatımızı eve sığdırmaya çalışarak bu süreci atlatmaya çalışıyoruz. 

 

Bu salgınla, dünya ne kadar dijitalleşse, teknoloji ne kadar ilerlese de, yiyecek, su ve barınmanın temel ihtiyaç olduğunu ve bir ülke için tarımın, üretimin hayati önemini açıkça görüyoruz. Markalaşmadan bahsederken de, öncelikle kendi ülkemizde marka olmamız gerektiğini, sonrasında yurt dışına açılmanın yollarına bakarak ihracattan bahsedebileceğimizi, çeşitli mecralar aracılığıyla yıllardır dile getirmeye çalışıyorum.

 

Son zamanlarda, arama trendlerinde e-ticaretle ilgili aramaların yoğunluğunu görerek, bu ay yazımda, bir     e-ticaret markası yaratmak isteyenlere önemli gördüğüm bazı hususlardan bahsetmek istiyorum. 

 

İhtiyaca Odaklanın

Bundan 20 yıl önce böyle bir salgın ortamında olsaydık işimiz zordu. Bugünse elimizin altında araştırma yapabileceğimiz birçok kaynağın mevcut olduğunu biliyoruz. Arz edeceğiniz ürün/hizmeti belirlemek için bu kaynakları kullanabilir ya da kendi ihtiyaçlarınızdan yola çıkabilirsiniz. Bu çalışmayı yaparken, salgın sürecinin en az 2 ay daha devam edeceğini ve toparlanma sürecinin de kısa olmayacağını öngörerek, kısa, orta ve uzun vadede iş hedeflerinizi belirlemenizi, ürün/hizmet fiyatlandırmanızı da tüm koşulları göz önünde bulundurarak yapmanızı öneririm. 

 

Hedef Kitlenizi Belirleyin 

E-ticarette de kimi hedefleyeceğinizin kritik önemi vardır. Kimin, hangi ihtiyacını karşılamak üzere yola çıkacağınızdan emin olmalısınız. Salgın sonrasında bizleri nasıl bir dünyanın beklediğini bilmediğimiz bu belirsizlik ortamında hedef kitlenizi belirken, bu süreçte evde vakit geçirmek zorunda olan insanların hobilerine odaklanabileceğiniz gibi, temel ihtiyaçları karşılamak üzere de yola çıkabilirsiniz. 

 

Ulaşım Kanallarını Seçin

Satışınızı kendi e-ticaret siteniz üzerinden gerçekleştirecekseniz, e-ticaret paketlerini inceleyebilir, size uygun olanı seçerek, alan adı, içerik, tasarım çalışmasına başlayabilirsiniz. Kendi e-ticaret siteleri üzerinden satış yapmayı tercih edenlerin, sitelerini ön plana çıkarmak ve rekabet etmek için reklam bütçesi ayırmaları gerekir. Bu işi ilk kez yapacaksanız ve yeterli bütçeniz yoksa tavsiyem, kendi e-ticaret sitenizi kurmak yerine, pazar yerleri ya da sosyal medya satış uygulamalarını kullanmanız yönündedir. 

 

Reklam Bütçenizi Oluşturun

E-ticaret siteniz aracılığıyla faaliyet göstermek için, sitenizi ön plana çıkarmalısınız. Bunun için arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru reklamcılığı (SEM) araçlarından faydalanılır. İçerik çalışmasının yapılması, kampanya programlarının belirlenmesi, bir pazarlama planı oluşturulması ve bütçelendirilmesi gerekir. Bu çalışma için kendi ekibinizi oluşturabileceğiniz gibi, profesyonellerden de destek alabilirsiniz. 

 

Süreklilik Sağlayın

E-ticaretle satışını yapmaya karar verdiğiniz ürün ya da hizmetin sunuşunda herhangi bir aksamaya karşı önleminizi almak ve işinizin sürekliliğini sağlamak için tedarik zincirini nasıl yöneteceğinize karar vermelisiniz. Yeni oluşturulacak bir markanın güven sağlaması ve sadık müşteriler kazanması önceliklidir. Bu sebeple, yeni markanızı inşa ederken, operasyonel sürecin yönetimine çok önem vermeniz gerekir.

Nagihan Ünüvar

-Mayıs 2020-

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page