top of page

GÜÇLÜ BİR MARKA MANİFESTOSU NASIL YARATILIR?

Onlar, daha fazla satmayı değil, değer yaratmayı amaçlayan, tekdüze sistem karşıtı, çeşitliliğe ve derinliğe önem veren, karşı oldukları düşünceleri ve uygulamaları belirtmekten çekinmeyen, muhalif markalardır. Onlar, bazen ilk, bazen farklı ve dünyada var olan ortak bir soruna parmak basarak, bu soruna inovatif çözümler bulan yaratıcı markalardır.


Güçlü manifestoya sahip markalar, geçmişteki alışkanlıkların üzerine çizgi çekerek, değişimi amaçlayan ve bu amaçlarını manifestolarında ifade ederek, tıpkı modern çağın büyük sanatçı hareketlerini andıran markalardır.

 

Romantiklerin, mutlak maneviyat için, sanayi devriminin korkunç gerçeklerinin karşısında durduğu zamanları, savaşma sevişi, çiçek çocukları ve John Lennon’u hatırlayalım.

Güçlü manifestolu markalar, dünyanın daha iyi bir yer olmasını amaçlarken, hikayelerine popüler pazar yaratan kurgular oluşturmayı başaran akıllı girişimcilerdir. Romantizm hareketinin tüm dünyayı sardığı zamanlarda, Byron, Keats ve Shelley, romantizmin ilk rock tüketici çılgınlığını yarattılar. Kendilerini homojenleştirilme karşıtı halk tepkisinin lideri ilan ettiler. Güçlü manifesto yaratan markalar, tüm zamanlarda, insanları yanlışlara karşı bir araya getirmeyi amaçladılar. Kitaplar, filmler, şarkılar, günümüzdeyse sosyal medya halka ulaşmanın yolları oldu.

Öne çıkan lider markalar, güçlü manifestolarıyla adlarından söz ettiriyor ve iz bırakıyorlar. Farklı düşündürerek zihinlere kazınan, bütün pazarlama literatürünü altüst ederek “İnsanlar, çoğunlukla siz onlara bir şey gösterene kadar ne istediklerini bilmezler” diyen ve uygulayan Steve Jobs ve Apple'ın fark yaratan teknoloji girişimini hatırlayalım. Farklılık getiren, değer yaratan, ilham vererek örnek alınan, taklit edilen, kıskanılan markalar ve onların güçlü manifestolarını yaratan liderlerini düşünelim.

.

Güçlü bir marka manifestosunu nasıl yaratabiliriz?

Manifestonuzu yalnız yazmayın: Manifestolar bir hareketle başlar ve bir hareketi başlatmak için sizinle aynı düşüncede olanlarla bir araya gelmeli ve neleri yapacağınıza, neleri asla yapmayacağınıza karar vermelisiniz.

 

Bomba etkisi yaratın: Manifestonuzu, hedef kitlenizi etkileyerek harekete geçireceğinden emin olana kadar test edin.

Sadece yayınlamayın, uygulayın: Manifesto, uygulamak içindir. Sadece güçlü ve gösterişli bir lansman yapmak, sizi güçlü manifestolu bir marka yapmaz. Manifestonuzu canlandırmanız, bir yaşam tarzı haline getirmeniz gerekir.

 

Amacınızı bilin: Manifesto bir seri talep dizisidir. Hedef kitlenizin taleplerini iyi bilin ve bu talepleri en yalın ve net bir dille ifade edin. Probleme tek çözümünüz olmasın, çözümleriniz olsun.

Hikayenizi yaratın: Siz bir yazarsınız ve manifestonuz bir hikayeyi anlatır. Her hikayeninde, giriş, gelişme ve sonuç bölümü vardır. Hikayenizi inşa edin, tasarlayın ve yazın.

Network inşa edin: Manifestonuzu yayacağınız kanalları belirleyin. Bunun için ihtiyacınız olan ağı geliştirin, kitlenize ulaşacağınız tüm kanalları seçin.

Güçlü bir manifesto yaratmak için markanız duruşunda net olmalı ve harekete geçmelidir. Unutmayın, manifestonuz bir hayran kitlesi yaratacağı gibi, size karşı bir kitlede yaratacaktır. Siz meyve vermeye devam edin, taş atanlara kulak asmayın. Onlar eskiden de vardı, şimdi de varlar ve gelecekte de var olacaklardır.

"Yaratıcılık, bir şeyleri birbirine bağlamaktır. Yaratıcı insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, kendilerini biraz suçlu hissederler, çünkü aslında bunu onlar yapmamıştır, onlar sadece bir şey görmüştür." - Steve Jobs

Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page