top of page

MOBİL PAZARLAMA

İnternete entegre mobil cihazlar ile doğrudan pazarlama imkanı veren mobil pazarlama, kişisel kullanımı hedeflediği için oldukça güçlü bir pazarlama yöntemi ve etkin kullanım ile hem büyük hem de küçük işletmeler için harika bir alternatifdir. Dünya üzerinde yaklaşık 6 milyar etkin akıllı telefon ve tablet kullanıcısı var. Bu da mobil pazarlamayı her geçen gün dahada güçlendiriyor.

Mobil pazarlama diğer pazarlama metodlarından daha hızlıdır. Kullanıcılar telefonları üzerine gelen reklamları email gibi bakmadan silemiyorlar. Eğer mesajlar sıkmayacak şekilde, belirli aralıklarda, özel fırsatlar ve hediye sunma avantajları ile gönderilirse, kullanıcılarda takip etme isteği uyandırıyor. Örneğin öğle yemeğine yakın zamanda, bir restoranın potansiyel müşterisine indirim kuponu göndermesi, tatil zamanlarında otel avantajlarının sunulması kullanıcının ilgisini çekiyor. Mobil pazarlama, mevcut müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz ile doğrudan iletişim halinde olmanızı sağlıyor. Mobil mesajlarınızda, müşterinizin ihtiyacına göre link üzerinden fırsat paketlerinize ulaşmasını sağlayabilir veya QR kodu oluşturabilirsiniz. Böylece nerede yaşıyorlarsa, ne yapıyorlarsa kampanyanızı görmelerini sağlarsınız ve bu avantaj başka hiçbir pazarlama türünde yoktur. Belirli harf sınırının olduğu mobil cihazlar için mesajlarınızı oluştururken vurucu, etkileyici, tıklama isteği uyandırıcı bir iletişim dili kullanmanız gerekir. Eğer sıradan, ilgi çekmeyen bir tanıtım yaparsanız müşterinizin ilgisini çekmez ve potansiyel satışları kaçırırsınız. Doğru mesaj verirseniz, diğer pazarlama metodlarında yapılamayanı yapar, kısa bir saat diliminde, çok fazla satış yapma imkanı yakalarsınız.

Mobil pazarlama, yakın çevreyi hedefleyen işletmeler içinde inanılmaz fırsatlar yakalanmasını sağlar. Swarm (Foursquare) gibi aplikasyonlar, google ve diğer arama motorları üzerinde mobil kullanıcılar için istediklerini bulmalarını sağlayan yakın çevre listemeleri bulunmaktadır. Dolayısıyla işletmenizi mutlaka bu rehberlere kaydetmelisiniz. Google, akıllı telefon kullanıcılarının %95’inin yakın çevre listemelerini kullandıklarını, %88’inin ise yakın çevrelerinde bulunan yerlerden alışveriş yaptıklarını raporlamaktadır. İşletmeniz bu rehberlere kayıtlı değilse neler kaybedebileceğinizi tahmin edebilirsiniz. Listeleme rehberlerinde, hedef kitlenize özel fırsatlar sunabilir ve onları sadık müşteriniz haline getirebilirsiniz. Mobil pazarlamada bilmemiz gereken diğer nokta, tüketicilerin yorumlarına açık olmasıdır. Beğenilerini ve beğenmediklerini ifade edebilirler. Bu da kitlenizi ne kadar memnun ettiğinize bağlıdır.

​Hedef kitle iyi belirlenmeli, hizmetler en iyi şekilde sunulmalıdır. Interaktif mobil pazarlamada geri bildirimlerin mutlaka cevaplanması, müşteri memnuniyetinin sağlanması, blog sayfaları açarak katılımların etkin bir şekilde yönetilmesi gerekir.


Nagihan Ünüvar

* Tüm yayınlarımızın hakları saklı olup, yayınlarımızın kullanılması için Markam Sen ve Nagihan Ünüvar'ın kaynak olarak gösterilmesi gerekmektedir.

bottom of page